Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ergenlikte diyet listesi nasıl olmalı?

651
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ergenlikte diyet listesi nasıl olmalı?

Ergenlik döneminde birtakım besinlere olan gereksinimler artmaktadır. Özellikle bu dönemde kız çocukları âdet görmeye başladıkları için kan kaybı ile birlikte kansızlık sorunu yaşamakta ve demire ihtiyaçları da artmaktadır. Demir eksikliği anemisi zaman zaman ciddi boyutlarda olabileceği için mutlaka önlem alınmalıdır. 

Demir içeriği yüksek, hayvansal proteinden zengin olan et grubu, yumurta, bitkisel besinlerden kuru baklagiller, tam tahıllılar, kuru meyveler mutlaka tüketilmelidir. Yumurtanın içeriğindeki demir, yumurta sarısının etrafındaki renk yeşilimsi olacak kadar fazla haşlandığında kullanılamaz hale gelir. Bu nedenle uzun süre haşlanmamalıdır. Bitkisel demir kaynağı olan demirin de aktif olarak kullanılabilmesi için yanında C vitamini içeren domates, biber, limon, maydanoz gibi besinler ile birlikte tüketilmesi gerekir. 

Çay ve kahve demirin emilimini engellediği için, içilecekse eğer yemeklerden en az 1 saat önce veya yemekten en az 1 saat sonra içilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat