Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ergenlikte bayılma neden olur?

4,411
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ergenlikte bayılma neden olur?

Ergenlikte bazı tür bayılmaları daha sık görüyoruz çünkü bir erken çocukluk, bir de ergenlik dönemi gerek hormonal, gerekse nörolojik gelişmeler için çok önemli aşamaların kaydedildiği özel dönemler. Bu dönemde vücuttaki kas ve kemik kitlesi, iç organların büyümesi çok şiddetli bir ivme kazanıyor. Bu esnada kan dolaşımının da yeterli bir noktaya çıkması için vücutta hızlı bir deveran bulunuyor. 


Özellikle ergenlik döneminde uzun süre ayakların bükülerek oturulması, ardından yataktan veya oturulan sandalyeden hızlı bir şekilde doğrulmak ayakta toplanan kanın hızlı bir şekilde kalbe ve dolayısıyla beyne iletiminde bir problem olduğu için çok kısa süreli bayılma dediğimiz ya da bayılma öncesi aniden gözlerde kararma, bulanma, gözün önünde bir şeylerin uçuşması; ellerde ve ayaklarda uyuşma gibi belirtiler görülebilir. Bunlar genç erişkinlikte hemen tamamen kaybolan durumlardır. Bunları önlemek için de ergenin uzun süreli oturmalardan kaçınması, uzun süre masa başında kalacaksa ayaklarının altına bir tabure koyarak ayaklarını uzatması, ani bir şekilde ayağa kalkmaktan veya yataktan aniden doğrulmaktan kaçınması gerekir. Bu adaptasyon mekanizmaları geliştirdikten sonra ergenlik dönemindeki bayılmalar da son bulacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat