Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ergenlik terapisi ne kadar sürer?

375
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ergenlik terapisi ne kadar sürer?

Ergen terapisi uzun soluklu bir terapidir. Haftalar, aylar bazında başlayıp biten bir terapi değildir. Muhtemelen yıllara yayılacak bir terapidir çünkü ergenlik uzun bir süreçtir. Eskiden 13-18/20 yaş arasına ergenlik denilirken artık ergenlik hem daha erken başlamakta hem de daha uzun sürmektedir. Buna uzamış ergenlik denilmektedir.

Ergen terapisi, ergenin ihtiyacına göre uzayabilir. Buradaki püf noktası terapilerde ergenlik dönemindeki kişinin, "ben nasıl bir hayat yaşamak istiyorum, ne gibi güçlükler yaşıyorum, neye ihtiyaç duyuyor, ne istiyorum" konusunda biraz çaba sarf etmesi, bazı şeyleri somutlaştırması gerekir. Bundan sonra süre ve terapi sıklığı ergenin ihtiyaçlarına göre ayarlanabilir. 

Ergen terapisine ilk başlandığı dönemde terapi aralıklarının çok uzun tutulmaması, ergenin bu süreçten çok uzaklaştırılmaması ve daha sık görüşülmesinde fayda vardır. Çoğu zaman 15 günde bir seans şeklinde periyotlar yeterli olacaktır. Tabii burada ailenin zamanı ve bütçesi de önemlidir. Sonuçta buna hem bir zaman hem de bir bütçe ayrılması gerekir. Bazen ayda 1 seans peridoyu da yeterli olabilmektedir. 

Kimi ergenlerin bazen terapi ihtiyacı yoktur. Bu konuda da aile bilgilendirilir. Çok kaygı yapmamaları, o sırada çok terapi ihtiyacı var gibi görünmediği açıklanır. Uzman, aileye birtakım metotlar ve tavsiyeler verir, ergenlik terapisi çok çok seyrek aralıklarda tutulur. Bazen ise hiç terapi gerekmeyebilir. Bu, tamamen ailenin, ergenin yapısı, var olan koşulları ve beklentilerine göre şekillenir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat