Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ergenlik tedavisi boy uzatır mı?

1,044
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ergenlik tedavisi boy uzatır mı?

Ergenlik bir süreçtir ve yaklaşık 2-2,5 yıl kadar sürer. Ergenliğin başlama yaşı olarak ortalama yaşlar vardır. Bir de bunların üst ve alt sınırları vardır. Kız çocuklarında 8 yaşından önce ergenlik belirtilerinin başlaması anormaldir. 13 yaşından sonra başlamaması ise geç kabul edilir. Erkek çocuklarında 9 yaşından önce ergenlik belirtilerinin başlaması anormaldir. 14 yaşından sonra başlamaması ise geç kabul edilir.


Erkek çocuklarda özellikle psikolojik sorunlar geç ergenlik nedeni olarak önem taşır. Özellikle yaşıtları ile okulda bir arada olduklarında boylarının yeterince uzamamış olması, küçük görünmeleri, kas yapılarının yeterince gelişmemiş olması, kıllanmalarının başlamamış olması dikkat çeker. Bu durum gelişmiş yaşıtları tarafından aşağılama ile karşılanır. 

Bu durum erkek çocuklarda ciddi bir psikolojik sorun oluşturur. Boy gelişimi bu durumda yetersizdir. Ergenlik sürecinde 20-25 hatta 30 cm boy atılabilir. Burada küçük görünmek yetişkinler tarafından da onlara hala çocuk muamelesi yapılmasını beraberinde getireceğinden bu da psikolojik sıkıntılara ve anlaşmazlıklara yol açacaktır. Ama zihin gelişimi açısından artık küçük bir çocuk değildir bu ergen. Bu nedenle özellikle erkek çocuklarda titiz davranmak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat