Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ergenlik nedir?

40,789
kez izlendi
Puan: 4.63 / 5
Detaylı Açıklama

Ergenlik nedir?

Ergenlik insan yaşamının 11-18 yaşları arasındaki dönemdir. Bu dönemde fiziksel ve ruhsal birtakım değişiklikler ortaya gelir. Bunun ilk belirtisi tüylenmedir. Genital bölgedeki tüylerin ve koltuk altındaki tüylerin renkleri değişir, kıvrılmaya başlar. Kızlarda mineteşekülatı belirmeye başlar. Bu önce küçük bir kabarıklıktır. Daha sonra ele gelen halka şeklinde kıkırdakımsı bir yapı oluşur. Yaklaşık bundan 1 yıl sonra kız çocukları âdet görür. Âdet görene kadar olan dönemde kız çocuğu en yüksek hızda uzamasını gösterir. Bu dönemde boy yaklaşık 10 cm'ye kadar uzar. Erkek çocuklarda tüylenmeye eşlik ederek hayalardaki scrotum derisindeki renk kahverengi olmaya ve penisin boyu uzamaya başlar.

Ergenlikte psikolojik değişikler

iziksel özelliklere eşlik eden ve ondan belki de daha önem teşkil eden psikolojik değişiklikler görülmeye başlar. Çünkü ergenlik kimlik dönemidir. Bireyin kendi kimliğine vakıf olduğu bir dönemdir. Benzerlerin arasında sivrilebilme dönemidir. İşte bu kimliktir. Diğerleri ona benzerdir ve onların arasından sıyrılabilmek oldukça sancılı bir dönemdir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat