Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ergenlik döneminde ilgi çekmek için bayılma anlaşılabilir mi?

2,497
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ergenlik döneminde ilgi çekmek için bayılma anlaşılabilir mi?

Bayılma sadece nörolojik değil, kimi zaman psikolojik nedenlerle de gerçekleşebiliyor. Ani gelişen üzücü bir olaya karşı vücudun tepki vermesi olarak da gelişebiliyor. Bazen de ilgi çekmek için bayılmalar gerçekleşebilir. Burada ayırt edici bazı durumlar vardır. İlgi çekme amacıyla gerçekleştirilen bayılmalarda, çocuklar çok uzun süreli bilinç kayıplarını taklit edebilir. Oysaki organik nedenler, örneğin epilepsi gibi hastalıklarda baygınlıklar çok kısa sürer. Gövde hareketleri her ikisinde de olabilir. 


Psikolojik ya da dikkat çekme amacıyla gerçekleştirilen bayılmalarda da anlamsız gövde hareketleri olabiliyor. Epilepsi nöbetlerinde kişi hep aynı şekilde bayılır. Bu çok tipik özelliğidir ve süreleri genelde çok kısadır, 1 dakikayı aşması çok olağan dışı bir durumdur; genellikle 30 saniye içinde tamamlanır. 

Psikojenik dediğimiz yalancı nöbetlerde bu süre çok uzar, kişi her atakta aynı hareketi yapmaz ve öncesinde hemen hemen çoğunda bir neden, durumu kışkırtan bir olay mevcuttur. Bu tür kişiler, uykuda bu bayılma ya da nöbet ataklarını yaşamazlar. Bu tür olaylar daha çok dikkat çekebilecekleri, başkalarının olduğu bir ortamda gerçekleşir. Ancak organik, epilepsi türü nöbetler yalnızken de toplum içinde de olabilir veya uykudayken de karşılaşılabilir. Yani isteğe bağlı bir zamanlama söz konusu değildir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat