Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ergenliğe giren çocuğuma hangi özgürlükleri tanımalıyım?

17,588
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Ergenliğe giren çocuğuma hangi özgürlükleri tanımalıyım?

Ergenliğe giren çocuğa her insana olduğu gibi tüm özgürlükler açık olmalıdır. Ama asıl önemli olan tüm özgürlükleri kullanmasını bilmektir. Bunun özünde de çocuğun ergenliğe kadar getirmiş olduğu gelişme aşamalarının çok iyi doyurulmuş olması gerekir.

Gelişme aşamaları 1-3 yaş arası annenin çocuğa çok sıcak bir ilgi göstermesi, 4 yaş civarında cinsel kimliğinin kazanılabilmesi için anneyle babanın uyum içinde çocuğa davranışlar sergileyebilmesi, daha sonra okul yaşamında önce çevreyi araştırabilmesi için olanakların yaratılması ve sonra da arkadaşlarıyla yarışabilmesinin temelinin oluşturulmasıdır. Bu şekilde yetiştirilmiş olan aklı selimi yerinde olan bir çocuğa istediğiniz kadar özgürlük verin, o nereye kadar gidilebileceğini ve nerede durulabileceğini bilecek bir çocuktur. Bunun dışındakiler hastalık konularıdır ve bir uzmana danışılmalıdır.

Gelişme aşamasını iyi geçirmemiş çocuklar

Bu çocuklarda kontrol uzaktan kumandalı olmalıdır. Yakından ve tüm davranışlarını kısıtlayacak şekilde bir tutumun sergilenmesi çocuğun kendi özgürlüğünü kendisinin bulmasına iter. Böyle durumlarda kontrol dışı kalabilir.

Bu çocuklara makul bir kıstlama getirilmelidir. Bu kısıtlamada da tutralı olunmalıdır. Tutarlı olabilmek için davranışların takibi zorunludur. 10 tane davranışı kontrol edemezsiniz bu nedenle sizin için olmazsa olmaz 3 veya 4 sınır koyup bu sınırları takip etmelisiniz. Bu sınır koyduğunuz 3 ya da 4 davranış yapıldığı zaman aynı tepkiyi verirsiniz. O nedenle kontrol edilemeyecek davranış sayısı arttırılarak kontrol edilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat