Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ergenlerde hiperaktivite sorunu olur mu?

10,810
kez izlendi
Puan: 3.03 / 5
Detaylı Açıklama

Ergenlerde hiperaktivite sorunu olur mu?

Hiperaktivitenin erken tanısı ve buna bağlı olarak oluşturulan eğitsel tedavi erken başlanan tedavinin gidişatını olumlu yönde etkiler. Ancak hiperaktiviteyle ilgili herhangi bir önlem alınmadığı takdirde sorunlar daha da yoğunlaşarak devam etmektedir.

10 yaşından sonra aşırı hareketlilik bir miktar azalmakta ancak ataklık, dürtüsellik ve topluma aykırı davranışlar ergenlikte ve yetişkinlik çağında görülmeye devam etmektedir. Ergenlikte görülme sıklığının %1-%2 olduğu bilinmektedir.

Normal bir çocukluk döneminden sonra ergenlikte hiperaktivite belirtilerinin ortaya çıkması ve hiperaktivite tanısının konulması mümkün görülmemektedir. Çünkü hiperaktivite belirtilerinin 7 yaşından önce ortaya çıkması ve bu yaş civarında tanısının konulması gerekir.

Ergenlik döneminde hiperaktivite belirtileri

Hiperaktivitenin ergenlikteki göstergeleri çocukluktakinden biraz daha farklıdır. Madde bağımlılığı, kaygı, depresyon gibi bozukluklar gösterdiği için tedavisi küçük yaştaki çocuklara göre çok daha zor olmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat