Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ergen terapisinde ne tür terapi yöntemleri kullanılıyor?

886
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ergen terapisinde ne tür terapi yöntemleri kullanılıyor?

Ergen terapisinde de yetişkin terapisinde de ön koşul "köprü, bağlantı, güven ilişkisi" kurmaktır. Bu ergen terapisinde daha da öncelikli bir konudur. Bir ergen ile önce tanışılır. Çünkü onun güven hissetmesi önemlidir. Terapisti ile sırdaş olabilecek mi, terapist onu yargılamadan,  eleştirmeden, nasihat vermeden dinleyebilecek mi, yanında olacak mı, bunu bilmelidir. Kimi zaman sessizlik, suskunluk bile bir iletişim hatta paylaşımdır. 

Terapideki ilk aşama güven ilişkisinin kurulmasıdır. Ergen için mahremiyet, gizlilik çok önemlidir. Buna saygı duyulmalı ve aynı zamanda ergenlik dönemindeki çocuk bunu görmeli, hissetmeli, yaşamalıdır. Terapi ilerledikçe en önemli metotlardan biri şudur: Ergene düşünmeyi, kafa yormayı, düşünme üzerine düşünmeyi öğretmek. "Gel bak, senin şu sorununa, şu meselene kafa yoralım mı, buna kafa yoruyor musun, bunun için düşünür müsün, çünkü olan sana oluyor; ne yap ne et biraz umutlu ol, cesur ol. Yavaş yavaş bakalım, acelemiz yok ancak ötelemeden, ertelemeden bu konuya bir bakalım. Neye ihtiyaç duyuyorsun, ne istiyorsun diye sorulur. 

Ergenlik döneminde metod olarak bazen ev ödevleri verilir. "Kafanı meşgul eden, seni yoran, üzen mesele için kafa yor, kelime dök, bir kağıda yaz ve getir" denilebilir. Burada ergenin ailesinden, hayattan, ilişkilerden beklentileri nedir, somutlaştırmaya çalışırız. Hangi alanlarda sorunlar yaşıyorsa buna biraz kafa yorması istenir. Çünkü ergenlik dönemindeki çocuğun da neyin çözülmesini istediğini öğrenmesi gerekir. "Senin sorunların neler, eksik olduğunu düşündüğün şeyler ve ihtiyaçların neler" somutlaştırmalıdır. Bu nedenle terapide de ergenin hayatı ile ilgili konuları netleştirme, somutlaştırma süreci olur. Sonra bunu birlikte ayıklar, bütünleştiririz. Çünkü hayat her istediğimiz zaman, her istediğimiz şekilde, her istediğimiz şeyin olabileceği bir şey değildir. Zaten ergen ile terapide öğrenilmesi istenen şeylerden bir tanesi hiçbir şeyi idealleştirmemek ama hiçbir şeyi de değersizleştirmemek, küçümsememeyi öğrenmektir. Ergenlik dönemindeki çocuk kendini de karşısında bulunanları da hem idealize etmemeyi hem de küçümsememeyi öğrenmelidir. Çocuk, hem içindeki karmaşayı anlamalı, bütünleştirmeli hem bir öteki ile yaşadığı şeyi anlamalı, bütünleştirmelidir. Bu konularda da bazı yöntemler terapi sürecinde uygulanır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat