Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ergen terapisinde ailelere nasıl görevler düşüyor?

521
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ergen terapisinde ailelere nasıl görevler düşüyor?

Bir ergenin anne ve babasının sık sorduğu sorulardan birisi "çocuğumuza nasıl yaklaşmalıyız; ne demeli, ne dememeliyiz" şeklindedir. Bu konuda aileler bocalar, kendilerini çaresiz veya yetersiz hisseder, kendilerini suçlar. Zaman zaman ebeveynler ölçüsüz bir şekilde kendini savunabilir; sanki hiç hataları, kusurları yokmuş gibi davranır. Burada püf noktası, öncelikle bilgilendirilmeye ihtiyaçları olduğudur. Çünkü ebeveynler psikolog veya psikiyatrist değildir. Zira bir ebeveyn psikolog veya psikiyatrist olsa bile kendi çocuğuna psikologluk yapamaz. Bu nedenle ergenlik terapisine başlamadan önce aileyi anlamaya çalışmak ve bilgilendirmek önemlidir. 

Ergenlik dönemindeki çocuk için ergen terapisine gelen aileye merhaba dediğimizde öncelikle aileyi anlamamız, hatta onların nasıl bir çocukluk ve ergenlik dönemi geçirdiğini bilmemiz gerekir. Varsa güçlüklerini, hayallerini, hayal kırıklıkları öğrenmeli, o anne-babanın çocuktan ne beklediğini, o beklentilerin ne kadar gerçekçi, adaletli ve insaflı olduğunu ortaya çıkartmamız gerekir. 

Ergenlik dönemindeki terapilerde ergenlik dönemindeki kişi ile ilgili temel amaç, çocuğun kendi hayatının sorumluluklarını almayı öğrenmesidir. Ancak anne-babanın hayatlarındaki sorumluluğu ne kadar aldığını da bilmemiz gerekir. Terapilerde ergenin ne istediğini, neye ihtiyaç duyduğunu somutlaştırmaya çalışırız. Ancak bir anne-baba ne istediğini ne kadar biliyor; bu da çok önemlidir. 

Hayattaki en temel sorulardan bir tanesi "nasıl bir hayat yaşamak istiyorsun"dur. Kendi tercihlerimizi ne kadar referans alacağız, bir şey istediğimizde veya bir şeye karar verdiğimizde, bir seçim yaptığımızda ne kadar kendimizi, ne kadar anne-babamızı, öğretmenimizi, sevgilimizi veya toplumu gözeteceğiz... Bunun ölçüsü, ayarı önemlidir. Dünya sadece kişinin kendi etrafında dönmez. Karşı tarafı da merak etmek, karşılıklık, adalet  ve esnemek önemlidir ancak sadece karşı tarafın isteklerine göre de bir hayat yaşanmamalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat