Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ergen terapisi nasıl yapılır?

910
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ergen terapisi nasıl yapılır?

Ergen terapisi ya da diğer adı ile ergenlik terapisi ile ilgili yanlış bilinen bazı şeyler vardır. Öncelikle ergenlik terapisinin nasıl yapılmaması gerektiğinin öğrenilmesi gerekir, çünkü bu çok yol gösterici olur. Genellikle bizim ülkemizde şöyle olur: Bir ailenin ergen üyesi kolundan tutulur, çoğu zaman ergen çocuk, bir terapi seansına gideceğini o gün öğrenir, kendisine bu sorulmaz ve çocuk nereye, nasıl, ne için geldiğini bilmeden veya gönülsüzce gelir terapiye. Çekinir, ürker veya bu korkularını sinirlenerek, yüksek tepkiler vererek gösterebilir. Ancak şunu bilmeliyiz ki, ergenlik çağındaki bir çocuk istemediği halde, zorla, tahakkümle, onun duygularını ve bireysel kararlarını ezerek ergenlik terapisine götürülmemelidir. Bir diğer nokta ise sanki ailenin diğer üyeleri çok sağlıklıymış da o ailenin ucubesi, problemlisi yalnızca o ergen çocukmuş gibi seansa getirilmemelidir. Çoğu zaman böyle olur ve yine çoğu zaman o ergen tek başına destek istemez. Ne anne babası ne de terapisti tarafından zaten anlaşılmayacağını düşünür. Bu da doğaldır. 

Çocuk çoğu zaman aileden bir veya iki üye ile beraber gelir. Biz çoğu zaman ergen terapisinin ne olduğunu ve ne olmadığını ergenin kendisine de ebeveynlerine de sunmaya çalışırız. Çoğu zaman ergene ailesi eşlik eder; tanışma seansından sonra aileye de ergene de şu sunulmaya çalışılır, çünkü bu özellikle ergenlik terapisinde çok önemlidir: Ergenin kendisi ile terapisti arasında bireysel bir mahremiyet, gizlilik ve güven ilişkisi olmalıdır; bu kurulur. Anne babalara denir ki, "müsaade edin, artık bu bireysel sınırları olan bir terapi olacak". Çünkü ergen terapisinde ergenlik çağındaki çocuk ile doktor arasındaki gizliliğe aile bireyleri saygı duymalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat