Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ergen terapisi hangi durumlarda gereklidir?

576
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ergen terapisi hangi durumlarda gereklidir?

Ergenlik döneminde bir çocuğun kendi kabuğuna çekilmesi aslında olağandır. Ergenlik çağındaki çocukların ikilemleri, çelişkileri olabilir. Bocalaması, yalpalaması olağandır. Ama süreç içinde ne istediğine kafa yormaması veya kendi kabuğuna çekilmesi tamamen bir kopukluğa dönüşüyorsa, sosyal ilişkileri tamamen bozulduysa, tutarsızlıklar arttıysa, çocuğun gerçekten yüzü hiç gülmüyorsa, yerli yersiz ağlamaları oluyorsa, bocalaması, yalpalaması, savrulması iyice artıyorsa, bunlar olağan değildir. Bununla beraber çocukta, ergenlik dönemi duygu bozukluğu da söz konusu olabilir.

Ergenin birtakım takıntıları varsa, zaman zaman ölümden bahsediyorsa ki bu çok önemli bir başlıktır ergen terapisinde; çünkü bir ergenin zaman zaman ölüme dair düşünceleri olabilir, hayat anlamsız gelebilir, çocukta intihar riski olabilir, birtakım söylemler olabilir, bazen girişimler olabilir, ergenlikte kendi bedenine zarar verme görülebilir. Bazen bu girişimler bir yardım çağrısı, bazen bir ilgi çekme davranışıdır. Kimi zaman blöf gibi olsa da yine de dikkate alınmalıdır. Çünkü amaç her halükarda ilgi görmektir; geri planda daha temel sorunlar, halledilmesi gereken problemler olma olasılığı vardır. Ergenlik dönemindeki tüm bu davranışların hepsinin ciddiye alınması gerekir. 

Çoğu kez ergenin anne babası kendi çocukluklarından, kendi ergenliklerinden getirdikleri birtakım meseleler, hayaller, hayal kırıklıkları ile çocukları ile de bunu yaşarlar. Özellikle Türkiye'de okul başarısı konusunda ebeveynlerin fazla bir uğraşı vardır. Hiç çalışmıyor, ders çalışmıyor, notları düşük diye şikayet ederler. Sanki insan sadece eğitiminde ya da okul başarısından ibaret gibi davranılıyor. Halbuki bu bazen bir işaret olabilir. Çocuk bazen bilhassa bu konu üzerinden inatlaşıyor olabilir, bilerek çalışmıyordur. Bazen birtakım psikosomatik belirtiler denen bedeni ile çok uğraşmaya başlar. Birtakım bedensel belirtilere takılır. Aile de bunun üzerinden çok iletişim kurmaya başlar. Bazı tikler başlayabilir. Bu, ergen ile ebeveyni arasında etkileşim malzemesi olabilir. Ders çalıştın, çalışmadın; karnın ağrıdı, ağrımadı, acile gidelim, doktora gidelim, gitmeyelim derken yanlış bir lisan kurulur. Halbuki ergenin yaşadığı bu güçlükler bir sonuçtur. Ergenin, iç dünyasında yaşadığı birtakım karmaşaların sonucudur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat