Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erdek'te neler yiyebiliriz?

714
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Erdek'te neler yiyebiliriz?

Yaz aylarında Erdek'e gidildiği zaman denenmesi gereken birtakım tatlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki zeytin ve zeytinyağıdır. Zeytinyağı üreticiliği bu bölgede çok ön plana çıkmıştır. Genellikle asit düzeyi düşük zeytinyağları üretildiği için daha hafif bir tat oluşur. 

Rumların ve Pomakların bu bölgede gerçekleşen mübadeleden sonra yerleşmesinden dolayı Erdek'te Yunan mutfağı ile karma bir mutfak oluşmuştur. 

Trakya köyleri gezildiği zaman manca gibi mezelerin ya da çiğ börek gibi hamur işi yiyeceklerin bir arada olduğu düşünülürse, benzer bir mutfak kültürü burada da hakimdir denilebilir. Erdek sahiline çıkıldığında kumpir tezgahlarına çok sık rastlanır. Kumpir dışında lokma da çok sık rastlanılan bir yiyecektir. 

Erdek'te mutlaka denemeniz gereken bir diğer önemli şey ise Erdek şarabıdır. Özellikle Evliya Çelebi dönemine gidildiği zaman kendisinin Erdek'e yaptığı ziyarette misket üzümünden yapılan şaraplardan ve şarap bağlarından bahsettiği bilinir. 

Karagöz, İstavrit ve Sardalya'nın çok popüler olduğu Erdek'te deniz mahsullerini deneyebilir, farklı deniz canlılarından yapılan ürünleri tadabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat