Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Epidural anestezinin çeşitleri nelerdir?

38,467
kez izlendi
Puan: 4.83 / 5
Detaylı Açıklama

Epidural anestezinin çeşitleri nelerdir?

Epidural anestezi, sadece bir anestezi yöntemiymiş gibi duruyor ancak hepsine epidural anestezi deniyor ama aslında bu tabir yanlış. Biz epidural anestezi deyince, sadece omuriliğin etrafındaki epidural kılıfa yapılan lokal anestezi maddesini anlıyoruz. 

Epidural anestezi çeşitleri

Halk arasında hep epidural deniyor ama, bir ikinci yöntem daha vardır; o da kombine anestezi. Kombine anestezi, epidural ve spinal anestezinin birlikte yapılmasına denir. Bu anestezide iki iğne kullanılır. Sadece epidural yapılıyorsa tek iğne kullanılır ve epidural sahaya yapılır. Epidural ve spinal anestezinin birlikte yapıldığı kombine anestezide ilk önce bir iğne ile epidural anestezi için iğne yerleştirilir, ardından, onun içinden ayrıca bir iğne daha, epidual bölgenin alt tarafında yer alan omurilik sıvısının bulunduğu bölgeye yerleştirilir. İki yöntemin kombine edilmesinden dolayı bu yönteme kombine anestezi denir. 

Epidural, sadece bir iğne ile yapılır. Epiduralin avantajı, o bölgede katater dediğimiz bir kılcal boru bırakılarak o kılcal borudan anestezi maddesi vermeye devam edilebilir. Kombine; epidural katater ve spinal bölgeye anestezi şeklinde yapılır. Spinal anestezide ise tek bir iğne yapılır ve o iğne çekilir.

Normal doğumda sadece epidural kullanılabilir, spinal anestezi ve kombine anestezi yapılamaz. Sezaryende üç anestezi yöntemi de kullanılabilir. En sık kullanılan yöntem epidural ve spinal anestezinin birlikte uygulandığı kombine anestezidir. İkincisi spinal, üçüncüsü ise epiduraldir. 

Aslında epidural anestezi sadece bir çeşittir ancak halk arasında kullanılan hali ile epidural anestezinin çeşitleri bu şekilde özetlenebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat