Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Epidural anestezi normal doğumda uygulanır mı?

10,121
kez izlendi
Puan: 2.94 / 5
Detaylı Açıklama

Epidural anestezi normal doğumda uygulanır mı?

Epidural anestezi, sık kullanılan bir anestezi şeklidir. Özellikle normal doğumlarda oldukça kullanışlıdır. Rahim ağzı 4 cm kadar genişledikten sonra uygulanır. İlk doğumunu yapan hamilelerde 4 cm açılma beklenirken, çoklu doğum gerçekleştiren hamilelerde 3-4 cm'lik açılma da yeterli kabul edilecektir. 

Epidural uygulanabilmesi için doğumun başlamış olması gerekmektedir. Hipotansiyon yapabileceği için öncelikle damardan yaklaşık 500-1000 cc'lik sıvı verilerek damar yatağı doldurulur. Daha sonra alanında tecrübeli anestezi uzmanları tarafından özel iğnelerle lokal anestezik madde uygulanır. 

Epidural anestezi çok konforludur ancak mutlaka işinin uzmanı kişiler tarafından uygulanmalıdır. Nadiren de olsa kalıcı komplikasyonlara yol açabilir. Geçici komplikasyonlar ise baş ağrısı, kaşıntı, bazen nadir de olsa menenjit, idrar yapamama gibi durumlar meydana getirebilir. 

Kan hastalığı olanlar, kanama, pıhtılaşma bozukluğu olanlar, işlem yapılacak bölgede yara enfeksiyonu olanlara bu işlemin uygulanmaması gerekir. 

Epidural anestezi ıkınma hissini bozmaz. Özellikle anne bilinçliyse ve doktorun talimatlarına uyuyorsa, epidural anestezi ile normal doğum yapmak lüks olarak kabul edilebilir. Ağrı ortadan kalkacağı için anne, ağrısız bir şekilde doğumunu gerçekleştirebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat