Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Epidural anestezi normal doğumda kullanılabilir mi?

35,696
kez izlendi
Puan: 4.72 / 5
Detaylı Açıklama

Epidural anestezi normal doğumda kullanılabilir mi?

Epidural anestezi normal doğumda kullanılabilir; en yaygın kullanım alanı da budur. Epidural anestezi, belden bir iğne ile girilmesi ve epidural saha dediğimiz omuriliğin dış kılıfına anestezi maddesi verilmesidir. Tecrübeli bir anestezi doktoru ise oldukça kısa bir sürede gerçekleştirilebilir. 

Normal doğumda epidural anestezi etkileri

Epidural anestezi normal doğumun ağrısının hissedilmesini azaltır veya tamamen ortadan kaldırır. Ağrıdan bağırmış, çağırmış, terlemiş, huzursuz olmuş bir anne adayına baktığınız zaman, anne adayı da tercih etmişse, epidural kataterin yerleştirilip oradan ilk dozu yaptığımızda anne adayının kasılmalarının devam ettiğini ama ağrılarının birden kesildiğini görebiliriz. 

Normal doğum sırasında ağrı çekmek anlamlı değil. Normal doğum zaten doğası gereği ağrılı olabilen bir süreç. Bazı anne adayları da çok fazla hazırlıklı olmadığı veya ağrı eşikleri düşük olduğu zaman çok fazla ağrı hissedebiliyorlar. Bu nedenle normal doğum yapan bir anne adayının doğum öncesinde doktoru ile konuşması gerekir, "ben epidural anestezi istiyorum" diye. 

Bazı zamanlarda doğum çok hızlı ilerleyebilir; bu tür durumlarda epidural anesteziye çok gerek kalmayabilir. Bazen de çok basit ağrı kesiciler de ağrıyı dindirebilir; bu tür durumlarda da gerek kalmaz ama normal doğum süreci esnasında, özellikle de ilk doğumunu yapacak anne adaylarına epidural yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat