Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Enerji etüdü nasıl yapılır?

1,654
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Enerji etüdü nasıl yapılır?

Enerji etüdünün ilk aşamasında geriye dönük en az 3 yıllık enerji tüketim miktarları ve enerji maliyet değerleri, proses bilgileri, makine ve ekipmanlara ilişkin bilgileri de içeren veriler ele alınır. Alınan bu veriler ışığında işletmede, yerinde inceleme ve gerektiğinde kısa ölçümler yapılarak verimlilik sağlanabilecek odaklar tespit edilir. Bu aşamadan sonra işletmede yapılacak detaylı inceleme ve ölçümlere yönelik faaliyetler öncelik sırasına göre planlanır.

Sahada yapılan inceleme ve ölçüm çalışmalarında toplanan verilerle, hesaplamalar ve değerlendirmeler yapılır ve sonuçları, öneriler ve tasarruf imkanlarını da ortaya koyacak şekilde raporlanır. 

Bu çalışmalar neticesinde enerji tasarruf projelerini kapsayan tasarruf/yatırım oranı belirlenir. Bu hesaplama, final enerji etüt raporu içinde bilgilerin bir araya getirilmesi ve yapılacak plan bakımından da önemlidir.

Enerji etüdünün içeriği belirlendikten sonra etüt takımında kimlerin olacağı ve görevlerinin ne olacağı tanımlanmalıdır. Etüt takımı enerji etüdü konusunda yetkilendirilmiş mühendis ve enerji etütleri konusunda eğitilmiş teknisyenlerden oluşabilir. Etüt takımı içinden bir mühendis takımın lideri olarak atanır.

Etüt takımında, yapılacak etüdün kapsamına göre ekip elemanlarının tecrübeleri çok önemlidir. Çalışma süresi, sahada yapılacak olan ölçme ve değerlendirme çalışmaları ile ofiste yapılacak olan raporlama çalışmalarını dikkate alacak şekilde planlanır. 

Yapılacak etüt öncesi takım elemanlarına etüdün içeriği ve etüt yapılacak proseslerin özelikleri hakkında eğitim ve bilgilendirmeler yapılarak etüd etkinliğinin yüksek olması sağlanır.

Enerji etüdü kapsamında yapılan bazı inceleme ve ölçümler şu şekildedir:
- Proses analizi
- Tarife analizi
- Elektriksel güç çekimleri, güç kalitesi ve tesisata ilişkin parametrelerin izlenmesi ve değerlendirilmesi amacı ile trafo, motor ve dağıtım hatlarında yapılan elektriksel ölçümler
- Kazan, chiller, Isı pompası, klima santrali, kompresör ve blover gibi ısıtma, soğutma, havalandırma, buhar sistemleri ve basınçlı hava sistemlerini oluşturan ekipmanların değerlendirilmesine yönelik yapılan elektriksel, mekanik, termal ve akış ölçümleri
- Aydınlatma ölçümü
- Kömür, doğalgaz ve elektrik gibi yakıt analizleri 
- Baca gazı ölçümleri ve analizleri,
- Atık analizleri

Ölçümler sırasında kullanılan ölçüm cihazlarının tamamının kalibrasyonları, TS EN ISO/IEC 17025 akreditasyonuna sahip akredite bir kalibrasyon laboratuvarında yaptırılmış olmalıdır.

Ölçümler sonunda elde edilen veriler enerji-etüt-proje yöneticileri tarafından değerlendirildikten sonra rapor haline getirilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat