Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Endoskopik migren ameliyatından sonra hasta neler yaşar?

16,541
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Endoskopik migren ameliyatından sonra hasta neler yaşar?

Migren ameliyatları invaziv, en az travmatik ameliyatlardır. Diğer ameliyatlar ya da yöntemlerle kıyaslandığı takdirde daha tölere edilebilir süreçler yaşanır. Daha ağrısız, daha düzgün, daha rahat atlatılan bir süreçtir. 

Migren hastalarından aldığımız dönüşlere göre, zaten ağrı ile mücadele ettikleri için ameliyat sonrası yaşadıkları cerrahi ağrının ataktaki ağrıdan çok çok düşük olduğunu belirtmiştirlerdir. 

Migren ameliyatı 1 ile 4 saat arasında sürer. Ameliyattan sonra hasta ya aynı gün içinde taburcu edilir ya da yapılan bölgeye göre hastanede en fazla bir gece tutulur ve yine ertesi gün taburcu edilir. 

Migren ameliyatı sonrası

Hastaya migren ameliyatının 4. ya da 5. günü pansuman yapılır. Hastanın işe dönüş zamanı ise 5 - 8 gün sonrası gerçekleşebilir.  Tabii burada hastanın kişisel özellikleri de etkilidir. Sigara içip içmemeleri, zeminde olan diğer hastalıklar, herhani bir ilaç kullanıp kullanmadıkları iyileşme sürecine etki eder. Migren ameliyatı sonrasında hastalar kolaylıkla günlük hayatına dönebilir. 

Migren ameliyatı sonrasında hasta için özel bir bakım ihtiyacı yoktur. Hastalar genellikle basit ihtiyaçlarını kendi başlarına rahatça karşılayabilir. 

Migren ameliyatından sonra migren hastalığının uzun dönem takip ve tedavi süreci, ameliyatın birinci ayından sonra başlar. 

Hastaların yaşadıkları süreçleri kayıt altına aldığımız küçük logbooklara hastalar yaşadıkları deneyimleri kaydeder; ağrının şiddet, yoğunluk sıklığı takip edilir. Genelde 1. ay, 3. ay, 6. ay ve 12. ayda kontrollerimiz vardır. Bu kontroller mutlaka nörolog denetiminde, birlikte yapılır. 

Hastalardan aldığımız bir diğer sık soru da, spora ya da hafif egzersizlere ne zaman başlayabiliriz yönündedir. Genellikle ikinci haftadan sonra hafif yürüyüşlere izin verilir. Ağır egzersizler; ağırlık, halter ya da ağır fitness egzersizleri ise genellikle 6. haftadan sonra yapılabilir.

Migren ameliyatı için herhangi bir diyet kısıtlaması, beslenme için özel bir program yok fakat bazı gıdaların migren ağrısını tetiklediğini biliyoruz. Erken dönemde hastaların içinde nitrat gibi koruyucu maddeler içeren salam, sosis, sucuk gibi gıdalardan, çikolatadan uzak durulması, ağır ve yağlı peynirlerden uzak durması önerilir. Bu, yaklaşık 8 hafta gibi bir süredir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat