Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Emzirme sonucunda olan çatlakları nasıl geçirebiliriz?

164,640
kez izlendi
Puan: 4.82 / 5
Detaylı Açıklama

Emzirme sonucunda olan çatlakları nasıl geçirebiliriz?

Çatlaklar çok fazla değilse emzirme sonrası anne sütünü 1-2 damla sıkıp göğse sürmek genellikle memenin toplanmasını sağlar.

Ilık suyla temizlemek yeterli

Çatlak oluşumunun bir diğer önemli nedeni özellikle pamukçuktan, bebeğin ağzında oluşan ve korku nedeniyle olan beyaz yaralardan dolayı annenin göğsünü sürekli olarak karbonatlı su gibi birtakım tahriş edici maddelerle sık temizlemesi ya da sürekli sabunla yıkamasıdır. Aslında bunlar hiç önerilmez. Sadece ılık suyla göğüs ucunun silinmesi temizlik anlamında yeterlidir.

E Vitamini alın

Eğer çatlak oluştuysa, çatlağı iyileştirmek için yapabileceğiniz en güzel şey E vitamini içerikli ve E vitamini kapsülleri, E vitaminli kremler ya da bunu içeren birtakım besleyici kremler kullanılmasıdır. Saf E vitaminini tercih etmemizin nedeni ise bunların temizlenmesinin gerekmemesi. E vitamini içeren bir kremin bebek için bir zararı olmadığı için anne göğsüne sürebilir ve ikinci emzirmede göğsünü direk bebeğe verebilir.

Annenin göğsündeki yara çok ciddiyse; kanamalı, kabuklu, açılan yaralarsa, bunlarda bepanten gibi, madikasol gibi iyileştirmeyi kolaylaştırıcı birtakım kremleri eklemek gerekir E vitaminine. Bu nedenle annenin emzirmeden önce göğsünü mutlaka ılık suyla temizlemesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat