Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

EMDR yöntemi ile psikolojik sorunlardan tamamen kurtulmak mümkün mü?

11,922
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

EMDR yöntemi ile psikolojik sorunlardan tamamen kurtulmak mümkün mü?

EMDR yönteminin en belirgin özelliklerinden birisi psikolojik sorunlarda kısmi bir iyileşmeden ötesini bize vaat etmesidir. EMDR ile gerekli çalışma yapıldığı takdirde sorun tamamen ortadan kalkar. EMDR yönteminin psikolojik sorunları tamamen ortadan kaldırma gücünün kaynağı psikolojik sorunların nedenini ve yakıtını ortadan kaldırma kapasitesinde yatar. Yakıt ortadan kaldırıldığında psikolojik sorun alevlenemez; kaynak ortadan kaldırıldığında psikolojik sorunu hayatta tutan temel ortadan kaldırılmış olur ve sorun tamamen ortadan kalkar. Diğer psikoterapi yöntemleri ile çalışan çoğu kişi kısmen daha iyi hissettiğini ancak sorunun tam olarak ortadan kalkmadığını ifade eder. 


EMDR yöntemi ile gerekli çalışma yapıldığında kısmi değil tamamen iyileşme söz konusudur. 

EMDR yöntemi ile bazı psikolojik rahatsızlıkların tedavisi hakkında daha detaylı bilgi için izleyin: EMDR ile psikolojik sorunların tedavisi.

Bazı psikoterapi yöntemlerinde kişiye yaşadığı psikolojik sorunla nasıl baş edeceği ya da bu sorunla beraber nasıl yaşamını sürdüreceği öğretilir. EMDR ile kişiye yaşadığı sorunla baş etmesi öğretilmez, çünkü buna ihtiyaç kalmaz. Sorun tamamen ortadan kalktığından kişinin sorunla baş etmeyi öğrenmesine ihtiyaç yoktur. 

EMDR yönteminde temel hedef her zaman için kişinin yaşadığı psikolojik sorunla baş etmesini sağlamaktan ziyade bu sorunu yaşamamasını sağlamaktır. 

Psikolojik sorunların tek nedeni geçmiş dönem yaşanmış olan irili ufaklı travmatik yaşantıların ve maruz kalınan travmatik durumların izleri ve etkileri olduğundan EMDR ile bu travmalar çalışıldığında sorunun kaynağı yok edilmiş olur ve böylece de psikolojik sorundan tamamen kurtulmak mümkün hale gelmiş olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat