Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

EMDR psikolojik travmaların etkisinden kurtulmada ne kadar etkindir?

1,952
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

EMDR psikolojik travmaların etkisinden kurtulmada ne kadar etkindir?

EMDR travma modeline dayalı bir yöntemdir. Travma modeli psikolojik sorunların kaynağı olarak özellikle çocukluk ve ergenlik dönemi olmak üzere geçmiş dönemlerde yaşanan travmatik olayların ve maruz kalınan travmatik durumların yarattığı olumsuz duygu birikimlerinin olduğunu vurgular. Yani EMDR yönteminin temeli psikolojik travmaların etkisinden kurtulmaya dayalıdır. Diğer hiçbir psikoterapi yönteminde yaşanmış olumsuzlukların yarattığı psikolojik travmaların etkisinden kurtulmada EMDR yönteminde olduğu kadar etkili sonuçlar alamıyoruz. Diğer taraftan birçok psikoterapi yöntemi de geçmişle ve psikolojik travmalarla ilgilenmez. Örneğin bilişsel-davranışsal psikoterapi yöntemi kişinin geçmişinde ne olup bittiği ile hiç uğraşmaz. 


Travmanın niteliği, konusu, şiddeti, süresi her ne olursa olsun uygun ve gerekli EMDR çalışması ehil ve tecrübeli bir klinik psikolog tarafından yapıldığında psikolojik travmaların kişi üzerindeki etkisi tamamen ortadan kalkar. Bilişsel-davranışsal ve psikodinamik yöntemlere de hakim olan ve geçmişte bu yöntemlerle çok sayıda psikoterapi çalışması yapan bir klinik psikolog olarak EMDR'ın psikolojik travmaların etkisinden kurtulmada en etkili yöntem olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. EMDR'ın, etkisine duyarsızlaşma yapamayacağı bir travmatik yaşantı teorik olarak yoktur. Bunun nedeni EMDR yönteminin beynin olumsuzluklarla ve stresle baş etmede kullandığı orijinal kaynaklardan ve yöntemlerden yararlanıyor olmasıdır. Cinsel taciz, deprem, küçük düşürülmek, duygusal şiddete maruz kalmak, aldatılmak, bir yakını kaybetmek, fiziksel şiddet yaşamak, ebeveynlerle ilgili travmalar ve isimlerini burada saymaya zaman yetmeyecek sayısız travma türünün etkisinden tamamen kurtulmak EMDR ile artık mümkündür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat