Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

EMDR mı ilaç tedavisi mi?

4,209
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

EMDR mı ilaç tedavisi mi?

EMDR yöntemi ve ilaç tedavisi birbirinin yerine kullanılabilen ve birbirinin alternatifi olan yöntemler değildir. İki yöntem tamamen farklı işleyişlere sahiptirler ve birbirlerinden tamamen farklı etki mekanizmaları vardır. Gelişmiş ülkelerde eğer ilaç tedavisi uygulanması gereli görüldüyse kişi mutlaka psikoterapiye de yönlendirilir ve tek başına ilaç tedavisi ile asla yetinilmez. İlaç tedavisi uygulayan doktorun hastayı psikoterapiye yönlendirmesi son derece zaruri bir gerekliliktir. İlaç tedavisi gören kişi gerekli psikoterapi çalışmasına yönlendirilmezse kişinin psikolojik sorunu genellikle tamamen ortadan kalkmaz ve ilaç bırakıldığında sorunun tekrar etme olasılığı yüksektir. EMDR psikoterapisinde kişinin yaşadığı psikolojik sorunun kaynakları ve nedenleri ortadan kaldırıldığından hem sorun tamamen iyileşir hem de sorun ileride tekrarlamaz yani nüksetmez. 

Artık biliyoruz ki psikolojik sorunların tek nedeni beynimizin limbik sistem bölgesinde birikmiş ve hapsolmuş olan stres yüküdür. Limbik sitemdeki stres birikmesine ve stres fazlalığına yol açan şey çocukluğumuzdan itibaren yaşadığımız olumsuz olayların ve maruz kaldığımız olumsuz durumların üzerimizde yarattığı olumsuz etkilerdir. İşte bu stres birikimi ve stres fazlalığı beyinde kimyasal dengesizliklere yol açarak psikolojik sorunlara ve semptomlara neden olur. İlaç tedavisi, psikolojik sıkıntı yaşayan insanların bu sıkıntılarının kaynağı olan stres yükünü yani geçmiş olumsuz deneyimlerin travmatik etkilerini ortadan kaldıramaz, çünkü ilaç tedavisinin etki mekanizması bu doğrultuda değildir. Bu travmatik etkileri ortadan kaldırmanın tek yolu travma modeline dayalı psikoterapi uygulamalarıdır ve bu doğrultuda en etkili ve en yeni psikoterapi yöntemi EMDR'dir. 

İlaç tedavisi ile kişinin sahip olduğu stres yükü nedeni ile beyninde oluşan kimyasal dengesizlikler ilaçlar vasıtasıyla düzeltilmeye çalışılır, ancak ilaç tedavisinin beynin limbik sistem bölgesinde birikmiş olan stres yükünü eritmeye ve ortadan kaldırmaya yönelik bir işlevi yoktur. EMDR yönteminde ise kişinin stres yükü hedef alındığından ve ortadan kaldırıldığından beyindeki kimyasal dengesizliklerin nedeni ortadan kalkmış olur ve böylece bu kimyasal dengesizlikler kendiliğinden düzelir, sonuç olarak da psikolojik sorun ve semptomlar ortadan kalkar.

EMDR yöntemi ilaç tedavisi olmaksızın tek başına kullanılabileceği gibi gerekli görüldüğünde ilaç tedavisi ile beraber de uygulanabilir. Uzmanın yapacağı klinik değerlendirme neticesinde ilaç tedavisinin gerekli olup olmadığına karar verilir. EMDR yöntemi ile çalışılırken gerekli görüldüğü takdirde kişi bir psikiyatriste yönlendirilebilir ve ilaç tedavisinden yararlanılabilir. EMDR yöntemi ile çalışırken kişinin ilaç kullanıyor olması bir sorun teşkil etmez ve EMDR çalışmasının işe yararlığını olumsuz etkilemez.

İlaç tedavisi uygulanan bir kişi doktoru tarafından psikoterapiye yönlendirilmediği takdirde psikolojik sorunun nedenleri ve kaynakları ortadan kaldırılmadığından seneler süren bir tam iyileşememe hali kendini gösterebilir. Bu nedenle gelişmiş ülkelerde eğer ilaç tedavisi uygulanıyorsa kişi mutlaka psikoterapiye de yönlendirilir. Böylece kişinin, kalıcı çözümün temel yolu olan psikoterapiden yararlanma fırsatı ve hakkı hastaya sağlanmış olur.

İlaç tedavisinin zorunlu olduğu durumlar psikotik bozukluk ve bipolar bozukluk hastalıklarıdır. Bu hastalıklarda ilaç tedavisi ile birlikte EMDR yönteminden de yararlanmak son derece önemlidir ve gereklidir. Bu hastalıklarda EMDR yöntemi ile kişinin hayata uyum sağlaması, işlevselliğinin artması, bir işi sürdürebilme kapasitesinin artması, sosyal becerilerinin gelişmesi ve hastalığı ile baş edebilmesi doğrultusunda son derece önemli ve ciddi katkılar sağlanır.

Diğer birçok psikoterapi yöntemi ile de senelerce psikoterapi yapmış olan bir klinik psikolog olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki EMDR yöntemi psikolojik sorunların ortadan kaldırılmasında teknolojide gelinen son noktadır. Dünyada, özellikle de Amerika ve Avrupa ülkeleri gibi gelişmiş ülkelerde hızla yayılan bu yöntemin etkinliği hem klinik uygulama sonuçları ile hem de bilimsel araştırmalarla kanıtlanmaktadır. Gerekli EMDR çalışmasının ehil, tecrübeli ve klinik uzmanlığı olan bir klinik psikolog tarafından yapılması koşulu ile diğer psikoterapi yöntemlerine kıyasla son derece hızlı ve kesin iyileşme kaydedilir. EMDR çalışmasında kısmi iyileşme ile yetinilmez ve psikolojik sorundan tamamen ve tekrarı yani nüksü olmayacak bir şekilde kurtulmak hedeflenir. 

Psikiyatristlerin EMDR yönteminin psikolojik sorunları ortadan kaldırmadaki büyük gücünü göz önünde bulundurarak hastalarını bu yöntemden faydalanmak üzere klinik uzmanlığı olan bir klinik psikoloğa yönlendirmeleri son derece önemlidir. Böylelikle psikolojik sorunu olan kişiler seneler süren sıkıntılarından ve acılarından kurtulmak için son derece etkili bir psikoterapi yöntemi olan EMDR teknolojisinden faydalanabilirler ve psikolojik sorunlarını tamamen geride bırakabilirler. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat