Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Embriyoları dondurmanın avantajları nelerdir?

7,368
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Embriyoları dondurmanın avantajları nelerdir?

Embriyo dondurma, özellikle son yıllarda gelişen hızlı embriyo dondurma işlemi olan vitrifikasyon dondurma sistemi, tüp bebekte başarı oranlarını taze dondurulmuş embriyo oranları ile eşit hale getirmiş, hatta daha iyi hale gertirmiş durumdadır. Bu da  çiftlere birçok avantajı beraberinde getirdi.

Embriyo dondurmanın avantajları 

Normal bir embriyo transferinden sonra geride kalan kaliteli ve gebelik oluşturma potansiyelinin yüksek olduğu düşünülen embriyolar dondurulup saklanır. Çünkü, tüp bebek işlemi yüzde 100 garantili bir işlem değildir. Yani gebelik ilk seferde gerçekleşmeyebilir veya gebelik oluştuktan sonraki erken dönemde veya gebeliğin ilerleyen dönemlerinde farklı nedenlerle düşük gerçekleşebilir. Böyle bir durumda tekrar embriyo transferi gerektiğinde iğnelerin kullanılması, yumurtaların toplanması gibi aşamalardan geçmeden, hazır olan embriyolar rahim içi hazırlanarak transfer edilebilir. Burada embriyo transferinin avantajı devreye girer. 

İlk gebeliğin başarılı bir şekilde gerçekleştiği durumlarda, doğum gerçekleştikten 2-3 yıl sonra çift tekrar çocuk istediğinde, tekrar aynı aşamalardan geçmemek için dondurulan sağlıklı embriyolar kullanılabilir. Bu da çiftleri hem maddi hem de manevi anlamda pek çok yönden rahatlatır. Çünkü dondurulmuş embriyo transferi aşamaları ilk tüp bebek tedavisi başlangıcı aşamalarından çok daha kolay bir prosedürden oluşur. Belli aşamalar atlatılmıştır. Manevi anlamda yumurtalar toplandı mı, embriyo sağlıklı gelişimini tamamladı mı stresleri de yaşanmayacaktır. 

Bu prosedür ilaç kullanımı açısından da daha ucuz bir yöntemdir. 

Çok sıkı kontroller olmadığından, zaman tasarrufu da sağlar. 

Dondurulmuş embriyo ile tüp bebek tedavisinde, gebelikteki başarı oranları, taze embriyo transferi ile aynı, hatta son zamanlarda daha başarılıdır. Çünkü normal bir tüp bebek tedavisindeki yüksek hormonal seviyelerine çok fazla ulaşılmaz, doğala daha yakın bir yöntemdir. 

Bilimsel araştırmalara göre dondurulmuş embriyo transferi ile yapılan tüp bebek tedavisi doğala daha yakın yöntemlerden biridir ve taze embriyo ile yapılan tedaviye göre başarı oranı eşit veya daha yüksektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat