Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Embriyo transferi sonrası nelere dikkat edilmeli?

29,306
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Embriyo transferi sonrası nelere dikkat edilmeli?

Tüp bebek aslında tamamen doğal bir süreçtir. Tüp bebek uzmanlarının yaptığı vücut içerisinde karşılaşmayan yumurta ve spermi  laboratuvar ortamında karşılaştırıp embriyo oluştuktan sonra rahmin içerisine yerleştirmektir. Normalde yumurta ve sperm, kadının tüpleri içerisinde karşılaşır. Tüpler yumurtalığın üstünden yumurtayı alır, aşağıdan ilişki ile gelen spermler de tüpün içerisine girer ve tüpün içerisinde buluşur. Ardından embriyo oluşmaya başlar. Rahim de embriyoyu rahim içerisine 3-4 gün sonra nakleder ve rahmin içerisine gelen embriyo da oraya yerleşir.

 Tüp bebek uzmanları sadece tüpün içerisinde olan olayları laboratuvar ortamında taklit eder. Rahmin içerisine bebeği koyduktan sonra bebeğin oluşmasını sağlayacak embriyonun vajinal yoldan rahmin içerisine atılması ile yumurta ile sperm tüpün içerisinde birleştirilmesi arasında bir fark yoktur. Çünkü bundan sonraki süreç tamamen doğan bir süreçtir. Bu nedenle embriyo transferinden sonra kadının sürekli istirahat etmesine veya normal hayatından uzaklaşmasına gerek yoktur. Anne adayı günlük işlerine devam edebilir. Tüp bebek uzmanları sadece tedavi içerisinde yumurtalıkları normalden daha fazla uyardığı için yumurtalıkların çapları büyüdüğü için over torsiyonu adı verilen durumdan korkar. Bu, yumurtalığın kendi etrafında dönerek damarlanması ve boğulması anlamına gelir. İleri aşamada ameliyatlık bir durum oluşturabilir. Tüp bebek uzmanları da sadece bundan çekinir. Bu nedenle tüp bebek uzmanları, embriyo transferinden sonra kadının dans ya da ev temizliği gibi eğilip kalkma gerektiren veya ağırlık kaldırma, eşya taşıma gibi fiziksel yorgunluğa neden olacak aktivitelerden kaçınmasını önerirler. Ancak yürümekte, merdiven çıkmakta, duş almakta veya günlük hayatını yaşamasında, işine gitmesinde herhangi bir sakınca yoktur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat