Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Embriyo dönemi nedir?

11,456
kez izlendi
Puan: 4.09 / 5
Detaylı Açıklama

Embriyo dönemi nedir?

Bebeğin anne karnındaki ilk 8 haftalık dönemine "embriyo dönemi" denir. 8. haftadan sonra fetüs (cenin) olarak adlandırılır.

Döllenmeden sonra oluşan canlı, insanın tek hücreli halidir. Bu canlı, hem anneden hem de babadan 23'er çift kromozom taşır. Tüp içerisinde ilerleyip rahme yerleşme yolunda giderken çift sayılar halinde önce 2 hücre daha sonra 4,8, 16... halinde çoğalmaya devam eder. Yerleşme sırasında çok sayıda hücreye ayrışıp bebeği ve bebeği besleyecek olan plasental dokuları oluşturur. 

Embriyo ismi yalnızca isim olarak önem taşımaz. 8. haftadan sonra organ ve organ sistemlerinin taslakları tamamlanarak yapısal ve fonksiyonel olarak hazır duruma gelir. Bundan sonraki haftalarda büyüme hacim olarak artmaktadır. 

İlk 8 haftalık zaman diliminde, organ oluşumu sırasında dışarıdan ilaç alımı, toksik madde alımı gibi durumlarda bebekte sakatlıklar oluşabilir. Bu dönemde düşükler de artmaktadır.

Embriyo döneminin sonunda bebek 3-4 santim boyuna gelir. Bu evreden sonra bebek artık  daha hızlı büyür ve hareketlenmeye başlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat