Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Elle dış genital bölge muayenesi yaparken nelere dikkat etmemiz gerekir?

5,712
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Elle dış genital bölge muayenesi yaparken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Kadınlarda elle dış genital bölge muayenesi kendi kendine meme muayenesi kadar kompleks değildir. Çünkü kendi kendine meme muayenesi yaparken meme dokusu biraz daha yoğun bir doku olduğu için daha sistematik gitmek gerekir. Dış genital bölge nispeten dar, ufak bir alandır ve orada görülecek patolojilerin çoğu barizdir. Örneğin dış genital bölgedeki bir kabarıklık, siğil veya renk değişikliği ayna ile bakıldığında o kadar kolay atlanmaz. 

Herkesin kendine özgü bir muayene şekli geliştirmesinde fayda vardır. Benim önereceğim muayene şekli şu şekildedir: Öncelikle ayın belirli bir gününde yapmak gerekir denilir ama bunu aylık yapmak yerine 3 ayda bir yapmak yeterli olur. 3 aylık süreler zarfında aynanın karşısına geçerek ilk önce dış dudaklar yana ayrılır ve herhangi bir renk değişiminin ya da o bölgede bir hassasiyetin olup olmadığı kontrol edilir. 

Renk değişikliği dışında o bölgede damarlanma artışı olabilir, daha önce olmayan bir ben, bir siğil ya da bir kitle oluşması halinde not edilmeli ve bir doktora başvurulmalıdır. Ağda yapılmışsa, hemen sonra o bölgede kıl kökü iltihapları olacağı için o esnada ağrılı bazı kitleler ele gelebilir. Onları çok fazla önemsemek gerekmez. 

Daha sonra bu muayene kasıklardaki lenf bezlerinin 2 parmakla yoklanması ile sonlanmalıdır. Bu kasıklardaki lenf bezlerindeki ağrılı şişlikler kadınlarda çok sık görülür. Pedikür sonrasında ve ayağı basit bir şekilde yaralanması sonrasında bile o lenf bezleri şişebilir. Ağrılı bir şişlik ise önemsememek gerekir ama daha önce ağrısız bir şişlik ise hemen doktorunuza başvurmanız önerilir.

Özetleyecek olursak, elle dış genital bölge muayene sonrasında bazı durumlarda doktora başvurmak gerekebilir. İlk önce aynada dış dudakları yanlara doğru ayırdıktan sonra yapılan muayenede herhangi bir renk değişikliği herhangi bir daha önceden bir oluşum, dış dudakların üzerinde ve ona komşu olan cilt bölgesinde herhangi bir oluşum varsa ve eğer kasıklarda özellikle ağrısız lenf bezleri varsa o zaman doktora başvurmak gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat