Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Elle dış genital bölge muayenesi yaparken elimize gelen kitleler ne anlama gelir?

313,485
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Elle dış genital bölge muayenesi yaparken elimize gelen kitleler ne anlama gelir?

Elle dış genital bölge muayenesi sistematik olarak 3 ayda bir yapıldığı için muayeneden diğerine ortaya çıkan oluşumda mutlaka doktora haber vermek gerekir. Bu zaten kendini belli edecektir. Burada 2 tane özel durumdan bahsetmek gerekir. Bunlar çok sık görülen ve çoğu zaman önemsiz şeylerdir. 

Bir tanesi kıl kökü iltihabıdır. Bu kendini özellikle ağda sonrasında o bölgede kızarık ve ağrılı ve yarım cm çapında bir şişlik olarak belli eder. Çoğu zaman önemsizdir. Onun dışında özellikle pedikür yaptırdıktan sonra veya ayakta herhangi bir travma meydana geldiği zaman kasıklardaki lenf bezlerinde şişme meydana gelecektir. Bunları çok fazla önemsemeye gerek yoktur. Eğer bunun altında başka bir şey yatıyor mu diye şüphelenirse o zaman doktora başvurmakta fayda vardır.

Onun dışında dış genital bölgede genç kadınlarda, üreme çağında olan kadınlarda direkt olarak kanser gibi bir şeyle karşılaşılmaz. Özellikle menopozda olan veya menopozu geçmiş kadınlarda o bölgede oluşan kitleler, damarlanma artışı, daha önceden olmayan bir oluşum son derece önem kazanır. Eğer bunun beraberinde özellikle yine menopozdaki kadınlarda, uzun zamandan beri devam eden bir kaşıntı şikayeti varsa ve sonradan bir kitle ortaya çıktıysa bu daha da fazla önem kazanır. 

Bu muayenede özellikle dikkat çekecek olan şeyler elinize gelecek olan kitlelerdir. Üreme çağında olan kadınlarda bu kitlelerin altından çoğu zaman HPV denilen virüs çıkar. HPV (human papilloma virus) o bölgede yaygın olabilir, tek veya iki adet olabilir, büyüklükleri birbirinden farklı olabilir, giderek büyüyebilir. Bazen küçülebilir ama en sık görülen kitlelerden bir tanesi odur. 

HPV ağrısızdır. Ciltte renk değişikliği yoktur ve üzeri pütür pütürdür. Aslında alışkın bir göz için görüldüğü zaman tanısı kolaydır. Eğer böyle bir şey varsa doktora başvurmak gerekir. 

Onun dışında yine o bölgede meydana gelebilecek olan diğer patolojiler ağrılı ve aynen dudaktaki uçuk gibi lezyonları varsa herpes simplex HSV denilen dış genital bölge uçuk virüsü söz konusu olabilir. Bu da nispeten görülebilen bir şeydir. 

Onun dışında son zamanlarda fazla rastlanılan molluskum denilen bir viral enfeksiyona çok sık rastlanmaktadır. Bu enfeksiyon tecrübesiz bir göz tarafından çoğu zaman HPV ile karıştırılır. Ancak yakından bakıldığında HPV ile hiç benzemediği görülür. Genital bölgede siğil mi var diye gelenlerin bir kısmında da molluskum çıkar. Molluskum daha selim tabiatlıdır. HPV gibi kansere yol açmaz. Molluskum çocuklarda dahil olmak üzere herkeste olabilir. Cinsel yolla bulaşır veya bulaşmaz diye bir ayrım yoktur. Molluskumun görüntüsü çok farklıdır. Molluskum adı verilen viral enfeksiyon, onun yanında diğer bazı enfeksiyonlar neticesinde ortaya çıkan şişliklerin HPV ile karıştırıldığını, bu yolla tedavi edilmeye çalışıldığı için de başarısız olduğunu çok sıklıkla görmekteyiz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat