Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Elle dış genital bölge muayenesi nasıl yapılır?

27,176
kez izlendi
Puan: 3.11 / 5
Detaylı Açıklama

Elle dış genital bölge muayenesi nasıl yapılır?

Öncelikle elle dış genital bölge muayenesi neden yapılmalı ondan bahsetmek gerekir. Dış genital bölge aslında bir cilt yapısı olmasına karşın vücudun diğer cilt dokusundan ayrılan bir özelliği vardır. Genital bölge cildi bazı enfeksiyonlara çok daha duyarlıdır. Bunların başında da HPV denilen human papilloma virüs yani genital siğil virüsü gelir. Bu genital siğil virüsü cinsel yolla bulaşan bir virüs olmakla beraber, tabii ki %100'ü cinsel yolla bulaşmaz ama Türkiye dahil olmak üzere dünyada çok yaygın bir virüstür. 

Bunun önemi dış genital bölgede ve rahim ağzında çeşitli enfeksiyonlar neticesinde çok çeşitli tablolara yol açabilmesidir. Enfeksiyonlar dış genital bölgede siğillere ve rahim ağzı kanserine neden olabilir. Bu nedenle tanısının koyulması çok önemlidir. Bu da dış genital bölge muayenesi şeklinde olur.

Onun dışında dış genital bölgede kanser öncüsü lezyonlar olabilir, çeşitli cilt kanseri başlangıçları veya cilt kanseri olabilir. Özet olarak söylemek gerekirse, nasıl kendi kendine meme muayenesi yapılıyorsa son zamanlarda kendi kendine gential bölge muayenesi de giderek önem kazanmaya başlamıştır. 

Kendi kendine dış genital bölge muayenesinin 2 bölümü vardır. Elle muayene bölümü ve ayna karşısına geçip inceleme muayenesi. 

İlk önce ayna karşısına geçip inceleme şeklinde başlar. Dış dudakları yanlara doğru ayırarak öncelikle kızlık zarının bulunduğu bölgede yapılır. İlk başta muayeneyi yapan kişiye karışık gelebilir ama zamanla o bölgeyi daha iyi tanıdıkça  o bölgenin özelliklerini anladıkça kendi kendine dış genital bölge muayenesi de daha kolay hale gelecektir. 

Aynanın karşısına geçerek yapılır. İlk önce aynada genital bölgedeki ciltte değişiklikler varsa eğer, bunlar gözlemlenir. Ondan sonra da yine tercihen ayna karşısında ve elle dış genital bölge alan alan yoklanarak orada değişiklikler olup olmadığı bulunmaya çalışılır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat