Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Eklem iltihaplanması olan kişiler nelere dikkat etmeli?

11,341
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Eklem iltihaplanması olan kişiler nelere dikkat etmeli?

Eklem iltihabı olan hastaların en büyük sorunu ağrıdır. Ağrıyı giderebilmek için ilaç kullanılabilir ancak ilaçların yanı sıra hastaların dikkat etmesi gereken bazı özel durumlar vardır. 

Eklem iltihabı rahatsızlıklarında kandaki iltihap oranı yüksekse kaplıcanın hastaya faydası dokunmaz. Hasta aktif ağrılı dönemde soğuk tedavisinden yararlanabilir. Kaplıcanın faydalı olduğu ya da rahatlattığı dönemler eklem iltihabının aktif olmadığı dönemlerdir. İltihaplı bel hastalıklarında kaplıcanın faydası görülebilir.

İltihabı kontrol ederken kıkırdağın hasarını engellemek gerekir. Kıkırdağın hasarını engellemek için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Eklem iltihabınız varsa kilo vermeye çalışmalısınız. Kalça, diz, omurlar ve ayak bileği gibi yük taşıyan eklemler kilodan olumsuz etkiler. 

Kaslarınızı kuvvetlendirmek eklem iltihabı tedavisinde olumlu sonuçlar doğurabilir. Özellikle genç bireylerin düzenli egzersizle kaslarını kuvvetlendirmesi eklem iltihabı riskini azaltacaktır. 

Sigara bazı romatizmal hastalıkları arttırır bu yüzden eklem iltihabı hastalığınız varsa sigaradan uzak durmaya çalışın.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat