Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Eklem iltihabı nedir?

5,115
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Eklem iltihabı nedir?

Eklemi oluşturan yapılar içinde eklem kıkırdağı dışında eklem kapsülü ve bu kapsülün içerisinde sinovya denilen bir zar bulunmaktadır. Eklem iltihabı sinovya zarında ortaya çıkan bir çeşit kimyasal reaksiyondur. 

Eklem iltihabı genelde genetik yatkınlığı bulunan bireylerde, virüs gibi çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çıkan bir tür rahatsızlıktır. 

Vücutta var olan bağışıklık sisteminin değişik elemanları, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak iltihaplı romatizmal hastalıklara yol açabilirler.

Eklem iltihabı sadece mikrobik iltihap sonucu oluşmaz. Bağışıklık sistemindeki değişimler de eklem iltihaplarına yol açabilir. 

Eklem iltihabına bağlı ağrı ve zorlanmalar yaşanabilir.Kişide gece ağrıları varsa, sabah kalktığında eklemlerini kullanmıyor ve tutukluk yaşıyorsa eklem iltihabı olabilir. Bazı durumlarda kireçlenme rahatsızlığı eklem iltihabı ile karıştırılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat