Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Egzozun araçtaki işlevi nedir?

17,245
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

Egzozun araçtaki işlevi nedir?

Egzozun araçtaki işlevlerinden bahsetmeden önce, isterseniz bir egzoz aracın neresinde ve hangi bölümlerinde yer alıyor ona bir göz atalım.

Genellikle araç sahipleri aracın arkasındaki egzozun parçasını görür, halbuki arabada önemli işlevleri olan egzoz sistemi aracın arkasından motor bölümüne kadar uzar. Müşterinin daha çok dikkatini çektiği ve daha çok gördüğü, isterseniz arkadaki egzoz sisteminin arka susturucusuyla başlayalım.

Konforun anahtarı susturucu

Egzoz sisteminin temeldeki işlevlerinden bir tanesi elbette yakıt sarfiyatı, konfor gibi birçok özellikleri yerine getirmesi. Örneğin, sessizliği yani konforu biraz gerçekleştirebilmesi için görüldüğü gibi egzoz sisteminin içinde biraz teferruatlı bir takım aksamlar var.

Bunlar motordan çıkacak egzoz gazlarının farklı bölmeler içerisinde kırılmasını sağlayarak, gazların ve motor gürültüsünün egzozdan sessiz bir şekilde çıkmasına yardımcı olur.

Egzoz sistemi tabii ki sadece aracın arkasında gördüğümüz parçalardan meydana gelmez. Birçok aracın motor bölmesinden arka kısmına gelene kadar bir sürü bağlantı, ek noktası vardır. Egzoz sistemi biraz sessiz bir arkadaşımızdır. İşini uzun süre çok sessiz sedasız götürür.

Paslanma egzoz düşmanı

Ama ne zaman ki egzoz sisteminde zamana bağlı bir paslanma, bir darbe sonucunda yırtılma meydana gelir, o zaman araç sürücüleri egzoz sisteminin varlığından haberdar olurlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat