Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Egzozda katalitik konvertörün görevi nedir?

97,607
kez izlendi
Puan: 4.26 / 5
Detaylı Açıklama

Egzozda katalitik konvertörün görevi nedir?

Uzun yıllardır otomobil ve çevre arasında doğrudan bir ilişki başladı. Dünyadaki kirlenme, hava kirliliği gibi faktörler olumsuzlaştıkça otomobil üreticileri de buna karşı tabii ki önlemler almak zorunda kaldılar.

Katalitik konvertörümüz egzozdan çıkacak yanma esnasında oluşan zehirli gazların, egzozun son çıkışından mümkün mertebe daha temiz çıkmalarını sağlamak içindir. Katalitik konvertör içerisinde kimyasal bir hareket meydana gelir ve bu hareketle zararlı gazlar daha zararsız bir şekilde egzoz sistemimizden çıkması amaçlanır.

Nasıl çalışıyor?

Katalizörün içerisinde zirkon dioksit ile kaplanmış özel yapılandırılmış malzemeler bulunur. Egzoz gazları bu odacıklardan geçerken, içerisinde bir kimyasal bir reaksiyon sonucu egzoz çıkışına doğru bu zararlı gazlar, daha zararsız bir şekilde dediğim gibi dışarı atılması amaçlanmıştır.

Katalitik konvertörlü araçlar, özellikle enjeksiyonlu araçların başlangıcıyla ortaya çıkmıştır. Enjeksiyonlu araçlar çıktıktan sonra bir takım elektronik düzeneklerle de bu hava kirliliğini daha çok önlemeye yönelik faydalar sağlamıştır.

Katalitik konvertör çevre dostu

Örneğin araçta bir oksijen sensörü bulunur. Bu genellikle eski araçlarda katalizörün arka bölümünde bulunurdu ve çıkan gazların içerisindeki oksijen miktarına bakarak motorda bir takım düzenlemelere doğru giderdi. Yeni nesil araçlarda bu kanunlar katılaştıkça bu sensörlerin sayısı ve çalışma biçimleri artmıştır ve bütün amaç daha temiz bir çevre elde etmek içindir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat