Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Egzoz gazının rengine bakarak hangi sorunlar anlaşılabilir?

55,525
kez izlendi
Puan: 3.86 / 5
Detaylı Açıklama

Egzoz gazının rengine bakarak hangi sorunlar anlaşılabilir?

Aracınızı çalıştırdınız ve egzoz dumanında alışık olmadığınız bir renkle karşılaştınız. Acaba arabamda bir problem var mı, yok mu? Egzozdan çıkacak gazların rengi yakıtınızdan, kullandığınız yağdan olduğu gibi aracınızın ne kadar bakımlı olduğuna da bağlı.

Ama genellemek gerekirse, mavimsi bir duman gördüğünüzde motorda aşınmalar sonucu meydana gelebilen ya da bir takım yağ sızıntıları sonucunda yanmaya karışan gazların oluştuğunu görebiliriz.

Mavi duman = Yağ sızıntısı

Burada yapılacak en doğru şey, aracı biraz ısıtıp, birkaç dakika kullanıp, bu kontrolü yeniden yapmak. Şayet mavimsi bir duman görüyorsak bu yağın bir şekilde yanma sistemine ulaşmasıyla açıklanabilir. Ama en doğru karar tabii ki servisinize gidip bunu kontrol ettirmeniz.

Dizel araçlarda daha çok siyahımsı renkte egzoz dumanına rastlanır. Bu yine yakıt sisteminin veya aracınızın hava filtresiyle ilgili sorunlara işaret edebilir. Yine en uygun olacak şey teknik servisinize gidip, bu konuyu teknik işlerle görüşmek olacaktır zannediyorum.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat