Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Egzamanın tedavisi var mı?

216,058
kez izlendi
Puan: 4.39 / 5
Detaylı Açıklama

Egzamanın tedavisi var mı?

Egzama tedavisi sırasında alerjenlerden ve kimyasallardan korunmak gerekir. Tedavinin içinde nemlendiriciler ve cilde uygulanan tedaviler yer almaktadır. 
 
Egzama tedavisinde diyet

Egzamaya neden olan alerji saptanmışsa alerjik gıda kesinlikle diyetten çıkarılır. Bu maddenin dile bile sürülmesi alerjiye neden olur. Nefes sıkışması, tansiyon düşmesi gibi ciddi alerjik sorunlara neden olabilen alerjik şok bile görülebilir. Bu nedenle sıkı diyet çok önemli bir faktördür.

Katkı maddesi içeren gıdalar tüketilmemelidir. Gıda alerjisi olan kişilerde katkı maddelerine karşı alerji 10 kat daha fazla görülmektedir. 
 
Egzamalılarda gıda alerjisinden başka ev tozlarındaki akarlara (mite'lara) alerji de çok sık görülmektedir. Bu nedenle ev tozu mite alerjisinde de önlemler alınabilir
 
Cilt temizliği ve banyonun etkisi

Egzamalıların cildi kurudur ve bariyeri bozuktur. Bu neden egzama tedavisinde cildin temizli ve bakımı da çok önemli rol oynar.Cilde zarar vermeyen sabun ve şampuanlar kullanılmalıdır. Haftada 2-3 defa banyo yapılmalı, yaz aylarında her gün banyo yapılmalıdır. Banyodan çıkarken de vücudun su kaybını önlemek için nemlendiriciler kullanılmalıdır. Havluyla nazikçe ve tamponlayarak kurulama gerçekleşir.
 
Cildin nemli tutulması

Egzamalıların cilt bariyerleri bozuk ve ciltleri kuru olduğu için egzama tedavisi için nemlendirici kullanmak çok önemlidir. Günde en az 2 defa nemlendirici kullanılması faydalı olur. Her banyodan sonra ilk 5 dakika içinde hafif nemliyken kullanılması da tavsiye edilir.
 
Egzama için tekstil ürünleri

Egzama tedavisinde ipek giysiler de kullanılabilir. Nemlendirme ve tedavi edici merhemler sürüldükten sonra ağır egzamalılarda tavsiye edilebilir. İpek giysiler ciltten su kaybını azaltmaktadır. Cildi daha az tahriş etme, cilde mikrop yerleşmesini azaltma gibi etkileri de vardır.
 
Egzama tedavisinde nemlendiriciler dışında iyileştirici olan kortizon içermeyen kremler, kortizonlu merhemler vardır.  

Kaşıntı rahatlatmak için bazı ilaçlar kullanılabilir

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat