Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

e-Fatura nasıl kullanılır?

17,153
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

e-Fatura nasıl kullanılır?

e-Fatura
e-Fatura, bir fatura çeşididir, elektronik ortamda hazırlanır.
Maliyenin sunucuları üzerinden alıcı ve satıcıya iletilir. Kağıt üzerine yazdırılmadığı gibi, itiraz süreleri, iptal ya da iadesi kağıt faturaya göre farklılık gösterir. 

e-Fatura avantajları
e-Fatura'nın yararlarının başında maliyet avantajı gelir, çünkü e-Faturada kağıt, kartuş ve posta maliyetleri yoktur. Bir diğer avantajı ise hızlı faturalamadır; fatura yazdırma, gönderim ve kargo takip süreçleri ortadan kalkar. Ayrıca faturanın gönderimi hızlandığı ve kaybolma riski tamamen ortadan kalktığı için tahsilatlarınız da hızlanır. Bütün kayıtlarınız dijital ortamda anında bilgiye dönüştüğü için raporlarınız da zamanında hazır olur, mutabakat işlemleriniz kolaylaşır. 

Faturalarınız otomatik olarak dijital ortamda arşivlendiğinden dosyalar arasında kaybolmadan eski faturalarınıza rahatça ulaşırsınız. Otomatik arşivleme sayesinde fatura saklamanın getireceği iş yükü ve maliyetinden de kurtulursunuz. Şu anda küçük işletmeler için e-Fatura'ya geçiş zorunlu değil. Ancak e-Faturanın avantajlarından faydalanmak isteyen işletmeler isteğe bağlı olarak geçiş yapmaya başladılar. Sistemin hali hazırda 20 binin üstünde kullanıcısı var. Yakın gelecekte tüm firmalar için e-Fatura'ya geçiş zorunluluğunun geleceğini hatırlatmakta da fayda var..

e-Fatura kullanımı
e-Fatura kullanmaya başlamak için öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı'nın e-Fatura uygulamasında kullanıcı hesabınızı oluşturarak mali mührünüzü almanız gerekir. Mali mühür, kurumsal bir e-imza çeşididir. Başbakanlık adına TÜBİTAK tarafından hazırlanmaktadır. Mali mühür olmadan e-Fatura gönderip alamazsınız. e-Fatura almak ve gönderebilmek için her iki firmanın da e-Fatura sistemine geçiş yapmış olması gerekir. Taraflardan bir tanesi sisteme geçiş yapmamışsa, e-Fatura alıp gönderilemez. Bu durumda, kağıt fatura kullanılmalıdır. Küçük işletmeler e-Fatura göndermek ve almak için GİB portalını, özel bir entegratörü ya da Paraşüt'ü kullanabilirler.

Paraşüt üstünden e-Fatura gönderip almanın avantajları
Paraşüt, teknik entegrasyon ve kurulum süreci gerektirmediğinden diğer yöntemlere göre daha avantajlıdır. Ayrıca Paraşüt uygun paket ve fiyatlarıyla küçük işletmelerin e-Fatura kullanıcısı olmalarına imkan sağlar. Bunlarla birlikte kullanıcı dostu bir uygulama olduğu için Paraşüt'ten e-Fatura gönderip almak da çok kolaydır.

Paraşüt hakkında daha fazla bilgiye Paraşüt'ün kurumsal web sitesi www.parasut.com üzerinden veya 0212 292 04 942 numaralı hattından iletişime geçerek ulaşabilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat