Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Edebiyat tarihine nasıl çalışmam gerekir?

690
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Edebiyat tarihine nasıl çalışmam gerekir?

Edebiyat tarihi, gelişim açısından bazı bölümlere bölünmüştür. Fakat edebi dönemler arasında tarihsel olarak çok keskin ayrılıklar yoktur.
Edebiyat tarihine çalışırken; edebi dönemlerin tarihsel olarak çıkış zamanlarına bakılmalı, dönemin sosyo-ekonomik özellikleri ile toplumsal yaşamı, sanat anlayışı ve dil özellikleri incelenmelidir. 

Edebiyat dersinde her dönem birbirini takip eder. Bu bakımdan edebi birikimin de zaman içerisinde geliştiği görülür. Her dönem kendisinden önceki döneme bir çatışma yoluyla ortaya çıkmıştır. Edebi dönemler arasındaki tarihsel çatışmalar birbirini izlediğinden, bu çatışmaların mantığını anlamak öğrencilerin edebiyat tarihi konusunda verimli çalışmasına olanak sağlar.

Edebi dönemlerin ve edebi akımların tamamı belli bir siyasal, sosyal ve ekonomik durum içerisinde çıkmıştır. Aslında edebiyat toplumsal yaşamda siyasal, sosyal ve ekonomik olayları gözlemleyen bireylerin kendilerini sanatla dışa vurmaları olduğundan, her dönem yaşandığı tarihin izlerini taşır. Bu sebeple siyasal, sosyal ve ekonomik dönemleri bilmek edebiyat tarihini öğrenmeyi oldukça kolaylaştırır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat