Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Edebiyat dersine verimli nasıl çalışabilirim?

4,367
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Edebiyat dersine verimli nasıl çalışabilirim?

Edebiyat dersi birçok öğrenci tarafından öğrenmesi çok zor bir ders olarak bilinir. Bu sebeple edebiyat dersine karşı öğrencilerde önyargı oluşması mümkündür.

Edebiyat binlerce insanın hayatını adayarak ve emek vererek geliştirdiği bir daldır. İnsanların bunca emek vererek yazdıkları eserleri günlük yaşantıda kişilerin öğrenmesi çok daha kısa sürer. Edebiyat öncelikle bilgi isteyen bir branş olduğu için öğrencilerin konuyu çalışmadan başarılı olması düşünülemez. 

Edebiyat çok geniş bir alana sahip olduğu için her eseri tek tek okumaya çalışmak yerine; öğrencilerin kitap özetleri okuması, farklı yazarlar tanımak için edebi dünyayı araştırması öğrencilere yardımcı olur. Edebiyat dersine çalışmanın iki temel tekniği vardır. Bunlardan ilki bilgileri bugün yaşanmışçasına öğrenmek, diğeri ise ezber yapmaktır. 

Ezber yeteneği güçlü olan öğrenciler bütün edebi konuları ezberlemeyi tercih etmektedir. Fakat ezber yapmak çok kalıcı bir öğrenme yöntemi değildir. Edebiyatı kolay anlayabilmek için edebi dönemlerin izledikleri sanat anlayışlarını iyi idrak etmek gerekir. Edebi dönemler genellikle birbirlerine tepki olarak doğmuş, mantıksal bir süreci takip eder. Eğer bu mantıksal akışı takip ederlerse, öğrencilerin işi oldukça kolaylaşır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat