Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ebola vücuda nasıl zarar veriyor?

853
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ebola vücuda nasıl zarar veriyor?

Ebola virüsü vücuda kan, vücut sıvıları ve cinsel yolla girmektedir. Vücuda girdikten sonra çoğalır. Bu virus kendi RNA yapısını vücuda sentezlettirir. Buradan sonra oluşacaklar tehlikelidir. Çoğalma döneminin başlamasından itibaren hücrelerde ölme işlemi başlar. 

Hücrelerin,organların ve sistemlerin harap olması ile sonuçlanır. Virüs tuttuğu organa göre hastalık oluşturur. Örneğin karaciğerde tutunursa karaciğerde yaygın nodüller oluşumuna sebep olur, karaciğerin fonksiyonları bozulur, sentezlenen maddelerde azalma olur. 

Ebola akciğerleri tutmuşsa zatürre oluşur, şiddetli öksürükler oluşur, beyinde fonksiyon bozukluğu oluşur. Ayrıca kalp damar sisteminde yapı bozukluklarına sebep olur. 

Ebola nedeniyle bu organların fonksiyonlarının bozulması vücuttaki tüm sistemlerin bozulmasına sebep olur. Bunların yanında bulantı, kusma ve kanama ile kaybedilen sıvılar ve bu sıvıların kaybedilmesi sonucu bozulan dengelerin vücudun gittikçe daha kötü bir hal almasını sağlar.

Hastalık esnasında vücuttaki kanın pıhtılaşma özelliğini kaybetmesi sonucu ileri derecede kanamalar görülür. Mevcut olan denge tamamen kaybolur. Organlar geri dönülemez durumda hasar görmüşse hasta hayatını kaybeder.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat