Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ebola nasıl bulaşır?

1,272
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ebola nasıl bulaşır?

Ebola virüsünün ilk olarak hangi hayvandan geçtiği bilinmemekle birlikte genelde maymun, orangutan ve şempanzelerde gözükür. Bu hayvanlardan da insanlara bulaşır veya hastalık insandan insana da bulaşabilir.

Ebola virüsü hayvandan insana bulaşma şeklinde ya da hayvanın salyası veya dışkısı, idrarı ile temas veya açık yara ile temas sonucu bulaşır. İnsandan insana bulaşmada ise aynı şekilde ağız salyası, dışkı, idrar, kan ve cinsel yolla bulaşır.

Ebola tipi hastalıklar genelde ilk sağlık personellerinde görülür bunun sebebi bilinçli olarak hastaya yaklaşılmadığı için, temasta korunma sağlanamadığı için, gerekli kıyafetler kullanılmadığı için, iğne ve şırınganın sterilizasyonu yapılmadığı için, kötü ve sağlıksız hijyenik koşullarda hastalığın tedavisi devam ettiği için önce sağlık personelinde bu hastalık yayılmaya başlar. Bu sağlık personellerinin kendi ailelerine de aynı yollarla geçebilir.

Ebola virüsünün çıkış noktası olan hayvanlar ülke dışına gösteri yolu ile, sanatsal ve bilimsel faaliyetler adına da çıkarılabilir. Bu taşınan ülkelerden birinin Türkiye olma ihtimali diğer ülkelerle olma oranı kadar eşittir. Bu nakiller sırasında gerekli önlemler alınmazsa hastalık açısından tehdit oluşturabilir. Virüsün yayılmasını önlemek için taşınacak hayvanların sağlık kontrollerinin yapılması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat