Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Düztaban olan çocuklar nasıl ayakkabılar giymeli?

7,463
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Düztaban olan çocuklar nasıl ayakkabılar giymeli?

Her çocuk, doğduğunda düztabandır ve düztabanlık hali de 7 - 8 yaşına kadar devam edebilir. Bunun için çocuklarda ayakkabı seçimi bu yaşa kadar farklı, bu yaştan sonra daha farklı olmalıdır.

Yürümeye yeni başlayan çocuğa verilmesi gereken ayakkabı kesinlikle çok yumuşak tabanlı olmalıdır. Mes gibi, sadece ince deriden yapılan çocuk patikleri yeni yürümeye başlayan çocuk için idealdir. Yeni yürümeye başlayan çocuğa kesinlikle çok kalın tabanlı ayakkabı vermemek gerekir. 

Bazen aileler çocuğunda düztabanlık sorunu nedeniyle özel ayakkabı yaptırmak istiyorlar. Aslında bu kötü bir alışkanlık ve ailelere maddi kayıptan başka hiçbir şey yaratmıyor. Üstelik sert tabanlı ayakkabılar yeni yürümeye başlayan çocuklara zarar bile verebiliyor. Çocuklarda ayak kaslarının gelişimine yardımcı olması için en az 5 yaşına kadar mümkün olduğunda yumuşak tabanlı ayakkabıların kullanılması gerekir. Çocukta ayak kavsi geliştikten sonra, çocuğun ayak kavsinin düzgün bir şekilde geliştiği görülmüşse, bu durumda daha ortopedik olarak bilinen, kalın tabanlı ayakkabılara geçebiliyoruz. Bu noktada, ayak kavsi geliştikten sonra seçilen ayakkabıda önemli olan bebeklikten 5 yaşına kadar kullanılan patik türü ayakkabıların tam aksine, iki ucundan, burnundan ve topuktan bastırıldığı zaman ortadan ikiye çok rahat katlanmayacak olmasıdır. Buruna daha yakın kısımdan katlanması, ayakkabının topuk kısmını çok iyi kavraması, tutması gerekir; iki parmak ile çok kolay ezilmemesi gerekir topuk kısmının ve burun kısmının da belli bir rahatlıkta ve yumuşak deriden olması gerekiyor. Temel olarak çocuk ayakkabısı seçerken bunlara dikkat etmekte fayda var.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat