Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Düzensiz adet görenler yumurtlama günlerini nasıl hesaplayabilir?

373,805
kez izlendi
Puan: 4.75 / 5
Detaylı Açıklama

Düzensiz adet görenler yumurtlama günlerini nasıl hesaplayabilir?

Düzensiz adet görenlerin yumurtlama gününü kesin olarak belirlemesi oldukça zordur. Çünkü zaten yumurtlama düzensiz olduğu için adetleri düzensizdir. Bunu daha hassas anlayabilmeleri için eczanelerde satılan eliza yöntemiyle idrarda LH dediğimiz pik'ini ölçen birtakım kitler var.

LH kitleri ile yumurtlama günü hesaplanabilir

LH dediğimiz pik'i ölçen bu kitleri temin ederek düzenli idrar analiziyle kendi kendilerine evde de yumurtlama günlerini tespit edebilirler. Fakat bu kitlerin de güvenilirliği % 100 değil. Yine de hani bazal vücut ısısı ölçümüyle birlikte bu kitlerden yararlanılması hastalara kolaylık sağlayabilir. Düzenli adet görenlerde yumurtlama gününü belirleyebilmeleri daha kolay.

Diyelim ki, âdetin 1. gününden bir sonraki âdetin 1. gününe kadar gün sayısı 28 günse bundan 14 gün çıkartarak yumurtlama günlerini hesaplanabilir. 14. gün. Veya 30 günde bir adet gören bir bayanda 14 çıkarttığımız zaman 16. gün. Ya da 26 günde bir adet gören bir bayanda 12. gün yumurtlama günüdür.

Yumurtlama dönemine 3 - 4 gün kala gebe kalma şansı artar

Yumurtlama gününe 3 - 4 gün kaldığında biraz daha sık cinsel ilişki önererek gebe kalma şanslarını artırabilirler. Şunu da unutmamak gerekir ki yumurtanın ömrü sadece 12 - 24 saat. Buna karşılık spermlerin kadının genital kanalında canlı kalabilirliği 4 - 5 güne kadar uzayabilir. Dolayısıyla yumurtlamayı tespit etmeye çalışarak ilişkide bulunmak süreci kısaltacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat