Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Düzenli süt içmek kemik erimesini önler mi?

2,055
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Düzenli süt içmek kemik erimesini önler mi?

Belirli bir yaştan sonra hemen hemen hepimiz, özellikle de kadınlar toplumumuzda kemik erimesi olarak da bilinen osteoropozla karşı karşıya kalırız. Peki kemiklerimiz neden erir ya da bilimsel olarak tanımlarsak yoğunluğunu neden kaybeder? Bu konuda işin sırrı kemiklerin temel malzemelerinde gizlidir. Kemiklerin sağlıklı ve güçlü olup olmadıkları kemiklerin içinde bulunan kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi minerallerin miktarları ile belirlenir. Özellikle kalsiyum kemiklerin ve dişlerin temel yapı maddesidir. 

- Sağlıklı bir kemik yapısı için en önemli dönem 12 - 20 yaş arasıdır.
- En yüksek kemik yoğunluğuna 25 - 35 yaşları arasında ulaşılır. 
- İlerleyen yaşlarda kalsiyum alımı artsa da kemik yoğunluğu artmaz. 

Bu yaşlardan sonra kemik sağlığı açısından dikkatli olunması gereken bir dönem başlar. Örneğin kadınlarda 35 yaşından sonra kemik mineral yoğunluğunun yaklaşık olarak her yıl binde 1'i kaybedilir. Menopoz sonrasında bu kayıplar yüzde 23'e kadar çıkar. Menopoz süresi uzadıkça osteoporoz, toplumda bilinen adı ile kemik erimesi riski artar.  
Kemik yoğunluğu azaldıkça kemiklerin kırılma riski artar. Kemik yoğunluğunu 1 birim azalması, kemik kırığı riskini 2,5 kat artırabilir. İşte bütün bu riskler düzenli süt tüketimi ile önlenebilir. Çünkü süt kemik gelişimi ve sağlığı için çok önemli olan kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko gibi mineralleri ile kemik sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır.

Yapılan çalışmalarda yeterli süt ve ürünlerinin tüketimi ile kalsiyum ihtiyacının yüzde 60 ile 90'ının karşılandığı ortaya konmuştur. Hatta kişi başına süt tüketiminin yüksek olduğu ülkelerde kalsiyum ihtiyacı tek başına süt ile karşılanabilmektedir. Ayrıca sütte bulunan büyüme faktörü, kemik minerali artışı için gereklidir. Sütün içerdiği iyi kalitedeki proteinler diyetteki mineral alımından bağımsız olarak kemik yoğunluğunu artırabilir. 

Süt içilmediğinde kemiklerdeki kalsiyum vücut tarafından kullanılmaya başlanır. Bu durum kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan ve kemik kaybı olarak bilinen osteoporoza neden olur. Bu riski azalmanın en kolay ve en doğru yolu her yaşta düzenli olarak süt içmektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat