Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Düşük testosteron depresyona yol açar mı?

10,236
kez izlendi
Puan: 4.04 / 5
Detaylı Açıklama

Düşük testosteron depresyona yol açar mı?

Testosteron temel erkeklik hormondur. Ancak bilinenin aksine testosteron sadece erkeklik hormonu değildir, birçok sistem üzerinde etkilidir. Testosteron hormonu testislerden ve böbrek üstü bezlerinden salgılanır.  

Hormonun üreme sisteminin yanı sıra kognitif sistem üzerinde de işlevi vardır. Bu nedenle testosterondaki düşüş kişinin psikolojisi üzerinde de etkili olur. 

Testosteron düşüklüğü olan kişi depresyona yatkın olur. Bunun yanı sıra ani mod değişilikleri, sinirlilik ve unutkanlık gibi sorunlar da yaşar. 

Testosteron eksikliği matematiksel zekada gerilemeye neden olur. Bu durum ise kişinin iş hayatını olumsuz yönde etkiler. Bunların dışında testosteron eksikliği çalışmaya karşı motivasyonun düşmesi, isteksizlik, kadınlarla ilgilenmemek, kendi içine kapanma gibi durumlara da neden olabilir.

Testosteron eksikliği tedavisine başlanıldıktan sonra mutlaka düzenli aralıklarla takibinin yapılması gerekir. Testosteron seviyesi ne olması gerekenden az ne de fazla olmamalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat