Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Düşük neden olur?

309,122
kez izlendi
Puan: 4.65 / 5
Detaylı Açıklama

Düşük neden olur?

Düşük nedenleri aslında son derece çeşitlidir. Ancak en sık görülen düşük nedeni oluşan embriyoda birtakım sorunlar olmasıdır. Anne ve babanın genetik materyali ne kadar kaliteli yani sağlıklı olursa olsun, babanın spermi ve annenin yumurtası birleşirken, yani döllenme esnasında bazı hatalar ortaya çıkabilir. Eğer döllenme hatalı olursa vücut bunun farkına varır ve oluşan embriyonun gelişimini durdurur ve rahimden atılmasını sağlar. Bu durum bazen gebeliğin ilk günlerinde olur. 

Yani âdet kesilmesi bile olmadan vücut gebeliği bitirir ve oluşan embriyoyu da rahim dışına atabilir. Düşük, aslında tam olarak budur. Fakat bazı durumlarda vücudun hatalı embriyoyu fark edip tepki vermesi bu kadar hızlı olmaz. Bazı durumlarda embriyo sorunlu da olsa gebelik 6. ya da 7. gebelik haftasına ya da daha ileriki haftalara kadar devam edebilir. Gebelik ilerlese de vücut embriyoda sorun olduğunu fark ettiğinde hamileliği bitirir ve embriyonun gelişimini durdurur. Çünkü bu şekilde doğacak olan bebek büyük ihtimalle sağlıklı olmayacaktır. Aslında düşük bu durumda vücudun anne lehine verdiği bir karardır. Sağlıklı gitmeyen gebelik derhal durdurulur ve annenin sağlıklı bir gebelik için uygun biyolojik koşula sahip olması sağlanır. Bu doğal bir süreçtir. 

Vücut hatalı embriyoya tepki vermezse ileriki aşamada bebekte sakatlık ortaya çıkacaktır. Hamilelikte yapılan kontrollerde durum tespit edilirse hekim müdahalesi ile hamilelik sonlandırılır.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat