Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Düşük doğum ağırlığına karşı hamilelik döneminde nelere dikkat edilmelidir?

1,107
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Düşük doğum ağırlığına karşı hamilelik döneminde nelere dikkat edilmelidir?

Bebeğin doğum ağırlığı annenin gebelikteki normal sağlık durumunun bir göstergesidir. Bu nedenle sağlıklı ve normal doğum ağırlığında bir bebek doğurmak için annenin hem bedenen hem de ruhen hamile kalmaya kendini hazır hissetmesi gerekir. Planlanmış, gerektiği gibi mutlu bir şekilde geçmiş bir gebelikte bebekler normal doğum ağırlığında doğabilir.

Annenin gebeliği boyunca dengeli beslenmesi, gebeliği boyunca geçirdiği hastalıklar, yaşadığı ruh halleri bile bebeğin gelişimi üzerinde birçok şekilde etki ederler. Günümüzde, özellikle kent yaşantısında anneler kariyer yaparlarken gebe kalma yaşını giderek ertelemektedirler. İleri yaşlardaki annelerin doğum yaptıklarını çok sık görmekteyiz. İleri yaşa bağlı olarak bebeklerde bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedirler. Bu nedenle gebeliğin başlangıçtan itibaren doğum doktorları tarafından yakın takipte olması, bebeğin kilo alımının izlenmesi ve risk analizlerinin yapılması gerekmektedir.

Bunun dışında sağlıklı bir kadının en az 2 yıl arayla hamile kalması önerilir. Gebe kadın karnındaki bebeği beslemek için kendi vücudunu adeta eritir ve bebeğe besinleri vermeye çalışır. Dolayısıyla annenin de sağlığını koruyabilmesi açısından gebelere belli vitamin ve minerallerin takviyesinin yapılması önemlidir. Unutmayın ki, sağlıklı bir bebeğin en çok ihtiyacı olan şey sağlıklı bir annedir. Bu nedenle doğumdan sonra annelere vitamin desteğinin yapılması önemlidir. Balık yağı hem gebelerin hem de süt veren annenin ve bebeğin sağlığı açısından önemlidir.

Doğum her ne kadar fizyolojik ve doğal bir olay olsa bile riski yönetmek açısından doğumun günümüz şartlarında bir sağlık merkezinde yapılması önerilir. Bebeğin başına ya da annenin başına gelebilecek en küçük bir olayda müdahale etmek gerekir. 

Batı toplumlarında evde doğumlar da giderek özendirilmektedir. Çünkü bunlar ekonomik açıdan çok daha avantajlıdır. Fakat evde doğum için hastanedeki ortamın bir benzerinin ev ortamına kurulması kapıda hazır bekleyen bir ambulansın olması, doktoru, hemşirenin, bebekle sorunlu ebenin mutlaka doğum sırasında hazır bulunması gerekir. Ancak bu ideal şartlar evde sağlanabilirse evdeki doğum o zaman güvenli olur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat