Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dudak damak yarığı tedavisi nasıl yapılır?

5,667
kez izlendi
Puan: 2.54 / 5
Detaylı Açıklama

Dudak damak yarığı tedavisi nasıl yapılır?

Dudak yarığı sadece estetik bir olgu değildir. Yani bu tedavi güzellik için değildir. Dudak, çiğnemede ve konuşmada önemli oranda kullandığımız, önemli bir fonksiyonu olan bir organdır. Bu anlamda dudak damak yarığı tedavisi çok önemlidir. Özellikle çocuk konuşmaya başlamadan önce damağın kapatılması ve çocuğun yumuşak damağı kullanarak kelimeleri, harfleri telaffuz etmesi, sesleri çıkarabilmesi, bunu öğrenmesi çok önemlidir. 

Çocuk dudak damak yarığı ile doğmuşsa öncelikle dudağın kapatılması gerekir. Tek taraflıda da, iki taraflıda da bu durum böyledir. İki taraflı yarıklarda bu şu açıdan daha önemlidir: ortada bulunan ve bizim premaksi dediğimiz orta bölüm dudağın baskısından kurtulduğu için yukarıya doğru dönüp ciddi bir çıkıntı yapabiliyor. Bu çocuklardaki deformite daha fazla oluyor. Dudak damak yarığı tek taraflı ise başka gelişimsel, burun kanadı, burun şekli ile ilgili deformite belirgin oluyor. Bu nedenle 3 ay civarında yani çocuk 4,5-5 kg ulaştığında, kan değerleri doğuma göre daha iyi olduğunda, beslenmesi ve genel durumu düzeldiğinde 2,5-3 ay civarında ameliyat için en uygun düzeydedir. Ameliyat edilir, dudağı kapatılır. Eğer sadece dudak yarığı ise konu bitmiş demektir. Sadece ileri yaşlarda burun ve dudak çevresinin orta yüzün gelişimiyle ilgili sorunlar yaşanabilir. Okul öncesinde burun kanadı şekliyle ilgili ikinci bir girişim yapılabilir. Bu bazen küçük yarıklarda gerekli olmayabilir. 

2 taraflı yarıksa takip daha önemlidir. Çünkü 2,5-3 yaşlarında yarığın derecesine göre biraz daha ertelenebilir. Burnun orta kısmında kolumella dediğimiz kısımda gelişim kusuru vardır, bu bölüm hiç yoktur. Bu bölüm ameliyat sırasında oluşturulur. Bu bölüm kısa kaldığı için iki taraflı yarıklarda burun kısmen basık olur. Bu bölgenin uzatılması gerekir. Böyle bir işlem yapılır. Çocukları okula gitmeden görünüm açısından okula hazırlarız. 

Damak yarığı olan çocuklarda özellikle konuşmayı öğrenmeden önce tedavi etmek çok önemlidir. Daha sonra başlangıçtan itibaren konuşma terapileri ile doğru konuşmayı öğretmek gerekiyor. 12 yaş civarında köpek dişleri çıkmadan önce alveolar arch dediğimiz diş diziliminin olduğu kemik çıkıntısının tamiri önemlidir. Dişlerin bunun üzerinden sürdürülmesi ortodonti ile birlikte takip edilir. Gerekirse bu konuda kemik koyularak ameliyatlar yapılır. Daha sonra da çocuk erişkin bir yaşa ulaştığında, yani 17-18 yaşına geldiğinde mutlaka burun civarında bir deformite olacağı bir estetik burun ameliyatı önerilir. Bu da ameliyatın yani tedavinin tamamlanması için gerekli bir işlemdir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat