Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dudak damak yarığı için tedavi ne zaman yapılır?

2,203
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Dudak damak yarığı için tedavi ne zaman yapılır?

Dudağın kapatılması 3 ay civarında bitirilirse çok iyi olur. Tabii ki hayat boyu dudak damak yarığı tedavisi imkanı bulamamış bir hastada ilerideki yaşlarda da kapatılabilir ama ideali erken kapatmaktır.

Eğer damak geç kapatılırsa yani çocuk konuşmayı öğrenmişse hayat boyu o konuşmayı düzeltmesi çok zordur. Ciddi tedaviler, konuşmayla ilgili eğitimler gerekir. Eğer çocuk damak ameliyatı olduktan sonra ikinci bir lisanı öğrenirse buradaki telaffuzu başından beri düzgün olur. Bu da çok ilginç bir konudur. 

Normal süreçleri yani 1-1,5 yaş civarı damak ameliyatı süresini geçirmiş hastalarla çok karşılaşırız. Hayatının herhangi bir döneminde 20-30 yaşlarında da olsa damağı açık bir hastayı mutlaka kapatmak gerekir. Mutlaka kazanacağı çok şey vardır. Aksi takdirde çok geniş bir damak yarığı ile yaşarsa bazı sesleri çıkaramadığı için konuşması çok zor anlaşılır. Yakınları anlar ama yabancılar anlayamaz. Mutlaka bu çocukların, erişkinlerin ameliyat edilmesi gerekir. Yani dudak damak yarığı sadece estetik nedenle değil, fonksiyonel olarak çok gerekli bir işlemdir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat