Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dudak damak yarığı ameliyatından sonra izler ne zaman geçer?

16,495
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Dudak damak yarığı ameliyatından sonra izler ne zaman geçer?

Dudak damak yarığının izleri hayat boyu geçmez. Bu konuda ailelere çok umut vermek gerekir. Tabii ki ilk halinden çok daha iyi olacağı için bu izleri de göze alıyoruz. Cerrahi onarımlarda çeşitli teknikler vardır. Genellikle ameliyat izi belli bir anatomik çizginin üzerine oturtulur. Bunlarda dudakta dudak çizgileri, dudak kenarı kırmızı beyaz çizgi olarak oluşturulur, burun tabanıdır. Buradaki anatomik doğal çizgiler üzerine ameliyat izleri yerleştirilerek daha az belirgin olması sağlanır. 

İlerleyen yıllarda açılmış, daha genişlemiş yara izleri düzeltilebilir, biraz daha az belirgin hale getirilebilir. Gerekirse genç dönemlerde çeşitli yöntemlerle üzerine zımparalar yapılabilir. Ama şu bilinmelidir ki dudak damak yarığı mutlaka belli olur. Bunu eğer iyi tamir edilmiş bir dudak damak yarığı ise erkek çocuk bıyıkla kamufle edebiliyor, kız çocukta biraz daha sorun olabiliyor. Damak görünen bir yer olmadığı için eğer diş tedavisi çok iyi yapılmışsa orta yüz gelişimi ortodontik tedavi ile çok iyi sağlanmışsa çok dikkat çekici olmaz. Hastaları çok fazla rahatsız etmiyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat