Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dua çiçeğinin (maranta) özellikleri nelerdir?

23,930
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Dua çiçeğinin (maranta) özellikleri nelerdir?

Marantaceae familyasında yer alan dua çiçeği maranta ailesine üye bir bitkidir. Yaprakları geniş ve simetrik desenlere sahiptir. Yapraklarının altı bordo tonlarındadır.

Dua çiçeği tropik kuşakta yer alan hemen hemen tüm coğrafyalarda doğal olarak yetişir. Yaprağının dekoratif özellikleri nedeniyle ticari olarak yetiştirilmesine başlanmıştır. 

Türkiye'de de çok popüler bir bitki olan dua çiçeği, içmekanlarda yetiştirilir. Türkiye, dua çiçeğinin dış mekanlarda kullanılması için gerekli iklim şartlarına sahip değildir.

Dua çiçeği, doğrudan güneş almayan aydınlık ortamları sever. Gölge ve soğuk dua çiçeğinin yaprak sağlığı ve görünüşünü olumsuz etkiler. Duaçiçeği yetiştirmek için ideal sıcaklık aralığı 20-25 derece arasıdır. dua çiçeği bundan soğuk ya da sıcak koşullarda gelişim sorunları gösterebilir.

Dua çiçeği tropik anavatanı dolayısıyla nemi seven bir bitkidir. Dua çiçeğinin toprağını çamurlaşmayacak ve kurumayacak derecede sulamak yeterlidir. Toprağın nem seviyesi elle kontrol edilebilir. Toprak kurumaya dönmüşse su verilmelidir. Toprakta balçıklaşma eğilimi varsa saksıdaki suyun drene edilmesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat