Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Down Sendromu neden olur?

68,272
kez izlendi
Puan: 4.37 / 5
Detaylı Açıklama

Down Sendromu neden olur?

Down sendromu genetik bozukluktan kaynaklanan bir hastalıktır. Bu yüzden hastalıktan çok genetik anormallik olarak tanımlanabilir. Down sendromu ömür boyu süren bir rahatsızlık durumudur ve tedavi edilemez.
Down sendromunun klinik belirtileri oldukça açıktır. Bu yüzden down sendromu olan çocuklara çabuk teşhis konulabilir. Down sendromuna sahip çocukların dış görünüşleri birbirine benzer ve belli başlı özelikleri vardır. Bu özelliklere bakılarak bebeğe teşhis konulabilir ama yine de en kesin teşhis genetik testler sonucunda konulan teşhistir.
Bebeğin down sendromuna sahip olma riskini arttıran birtakım faktörler vardır. Bunlardan ilki annenin yaşıdır. 35 yaşından sonra gerçekleşen gebeliklerde down sendromlu bebek doğurma riski önceki yaşlara göre artış gösterir.
35 yaşından sonra doğum yapacak kadınlar için gebelik sırasında birtakım kontrollerin yapılması gerekir. Kontroller sonucunda bebekte down sendromu riski saptanırsa bu bilgi aile ile paylaşılmalıdır ve gerekirse bebek alınmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat